• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

καταλληλα λαστιχα-βεργα για το οπλο μου???

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

καταλληλα λαστιχα-βεργα για το οπλο μου???

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 17 Αύγ 2010, 20:27

Εχω ενα οπλο 105 εκατοστων, στογγυλου σωληνα διαμετρου 2,5 εκατοστων, και εχει τη δικια του βεργα 7 χιλιοστων απο τοτε που το πηρα και εχω πανω ενα λαστιχο 26 εκατοστων.

Σκεφτομαι να βαλω 2ο λαστιχο για δυνατοτερες-μακρυτερες βολες, αλλα αν βαλω τυχαια λαστιχο 75% η βεργα θα αλλαζει πορεια...

Για να βαλω λοιπον 2ο λαστιχο για μεγιστη επιδοση, με τα στοιχεια που σας εχω δωσει, τι βεργα και λαστιχα θα πρεπει να εχει το οπλο μου?
Η ποιότητα του ψαροκυνηγού δεν φαίνεται απ το όπλο του, ή τις υπερψαριές του, αλλά απ το πότε εκείνος κρίνει οτι πρέπει να αφαιρέσει μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Re: καταλληλα λαστιχα-βεργα για το οπλο μου???

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 24 Αύγ 2010, 19:51

Συνάδελφε,
Τι όπλο έχεις;;
Ποιάς εταιρείας;;
Τι ψάρεμα κάνεις;;

Η 7άρα βέργα δεν πάει με ένα λάστιχο,θέλει διπλά.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 26 Αύγ 2010, 15:17

Επιτέλους απάντηση...

Το όπλο δεν είναι κανένα φοβερό, διότι είμαι ακόμη σε στάδιο που δουλεύω υδροβιότητα και άπνοια, οποτε ακόμη χρησιμοποιώ ερασιτεχνικό όπλο...

Που λες λέγεται Strikes 105 και είναι της εταιρείας Euro Bal Co. Όπως είπα είναι 105, με ένα 26ari λάστιχο άσπρο(κόκκινο δεν το φτάνω δεύτερη σκάλα :-" ), κλειστή κεφαλή...

Κυρίως κάνω καταδύσεις και βαράω κάτι που θα δω στη περιοχή που θα κατεβω, και φέτος άρχισα καρτερια γύρω στα 4 μετρα...

Λοιπόν?
Η ποιότητα του ψαροκυνηγού δεν φαίνεται απ το όπλο του, ή τις υπερψαριές του, αλλά απ το πότε εκείνος κρίνει οτι πρέπει να αφαιρέσει μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 26 Αύγ 2010, 15:43

Ξαναδές το λάστιχο σου,16άρι είναι;;Βάλε μιά βέργα 6,5άρα 1,40εκ.(να περισσεύει περίπου 15εκ.έξω από την κεφαλή) και κάνε προσπάθεια να οπλίσεις στην 2η σκάλα* για να μπορείς να πάρεις όλη τη δύναμη του όπλου όταν την χρειαστείς.

*Ο φίλος το οπλίζει στη 2η εγκοπή;;ή είναι ακατάλληλο και το λάστιχο;;.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 26 Αύγ 2010, 15:54

Κοίτα θα ξανακοιτάξω το λάστιχο αλλα πρέπει να είναι 26άρι...

Το 26άρι το φτάνω άνετα δεύτερη εγκοπή, αλλα το 16άρι δεν νομίζω να μπορώ...

*Αν μπορώ, με μια 6,5άρα βέργα και ένα λαστιxο 16άρι στη δεύτερη εγκοπή θα είμαι ok??

*Αν δεν φτάνω δeuτερη εγκοπή, τι κάνω??
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 26 Αύγ 2010, 15:59

Ωπα!!
Λάθος μου.......26εκ. μήκος εννοείς,έκανα λάθος σκεφτόμουν διάμετρο και σου είπα για 16άρι(16μμ.διάμετρο ελαστικού).
Αρα,έχεις 26εκ. λάστιχο που το οπλίζεις 2η σκάλα,βάλε λοιπόν μιά βέργα με 6,5μμ διάμετρο και θα είσαι εντάξει.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό gatsi » 26 Αύγ 2010, 16:28

Φαντάζομαι (χωρίς να το έχω δει) ότι το όπλο έχει 7άρα βέργα με σπείρωμα και τρίαινα, δεν έχει μουλινέ, και τα λάστιχα είναι 16άρια (16mm πάχος).
Καταρχήν αν είναι το πρώτο σου όπλο, τότε μάλλον δεν έκανες καλή επιλογή ως προς το μήκος. Μακρύ και άβολο.
Για μένα αν θες να κάνεις ένα βήμα με το συγκεκριμένο όπλο, άλλαξε τη βέργα με μια ταϊτής 140cm μήκος και 6,25mm πάχος, και δοκίμασε λάστιχα 17άρια (πάχος). Από εκεί και μετά το συγκεκριμένο όπλο δε σου αφήνει περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης και μάλλον θα χρειαστείς άλλο...μικρότερο...
Για να βάλεις διπλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι τα σηκώνει η σκανδάλη, αλλά γιατί διπλά;
Δούλεψε την άπνοια και την υδροβιότητά σου όπως λες, μάθε τρόπους να προσεγγίζεις αλλά και να σε προσεγγίζουνε τα ψάρια, γιατί τα διπλά τριπλά και άλλα παλαβά είναι για επόμενο level, οπότε ξέχνα τα προς το παρόν.
Καλή συνέχεια!!
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...
Άβαταρ μέλους
gatsi

Νέα δημοσίευσηαπό Stefanos » 26 Αύγ 2010, 16:47

Πολλά από τα όπλα EuroBalco, Majorka, Λαναρα, κτλ. δεν αναγραφούν το μήκος σωλήνα αλλά το συνολικό μήκος όπλου. Έτσι ένα 75αρι είναι στην πραγματικότητα 60αρι ή ένα 105αρι είναι στην πραγματικότητα 90αρι..
πριν διαλέξεις βέργα και λάστιχα δεν πόσο είναι το πραγματικό μήκος, καθαρό σωλήνα το όπλου σου χωρίς να μετράς την κεφαλή η τη λαβή?
Άβαταρ μέλους
Stefanos

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 26 Αύγ 2010, 17:21

Θα απαντησω και στους 3 λοιπον...

ΣΤΕΦΑΝΕ:

Ειχες δικιο... Το οπλο γραφει επανω 105, αλλα τωρα που το μετρησα ο σωληνας ειναι 90cm... Τι πρεπει να βαλω λοιπον?

GATSI:

Το πρωτο μου οπλο ηταν ενα Junior50 που το ειχα παρει πεμπτη δημοτικου και το εχω ακομα το παιδι μου... :blush: Το δευτερο οπλο μου ηταν το οπλο της μανας μου(ναι εκανε και αυτη στα νιατα της ψαροντουφεκο), ενα 75αρι που δεν θυμαμαι την εταιρεια, το οποιο οταν αποφασισα να βγαλω την τριαινα για να βαλω δελφινιερα, απ το ζωρι που πηγα να την ξεβιδωσω(φυσικα ειχε κολλησει η τριαινα στην βεργα) η βεργα διελυσε τον μηχανισμο σκανδαλης... :lol: Τοτε στα 15 μου, ειχα την εντυπωση πως μηκος=δυναμη... Και πηρα αυτο το 105... Που αποδειχτηκε μολις σημερα 90αρι... Και εχεις δικιο ειναι αβολο καμια φορα!!! Που λες ναι εχει μαμισια 7αρα βεργα βιδωτη, αλλα φυσικα εβγαλα την τριαινα και εβαλα δελφινιερα διφτερη μικρη ομως. Εχω αλλαξει ηδη 3 οι αλλες γινανε τετραγωνες απ τα βραχια... Μουλινε δεν εχω, εχω σχοινι 4-5 μετρα. Να βαλω?? Αλλα το οπλο το προσεχω πολυ καθε βδομαδα το καθαριζω λαδωνω το σπειρωμα στη βεργα κλπ καθαριζω σκανδαλη-ασφαλεια και ειναι οκ... Ομως:
*Τι ειναι η βεργα ταϊτής?
**Μηπως τωρα που ανακαλυψα οτι ο σωληνας ειναι 90cm να χρειαζεται αλλες διαμετρους???
***Σιγουρα οπως ειπα πριν δεν ειμαι για κολπα, ακομη ειμαι σε φαση που δουλευω υδροβιοτητα, εξισωση, απνοια, βυθο κλπ... Απλα ας το εχω το ριμαδι σε καλο επιπεδο, γιατι εχει τυχει να βλεπω κατω το λιχνο ολοκληρο τερας να κοιμαται ορθιο, να παω να κατεβω αλλα 2 μετρα να του ριξω και να μην μπορω λογω εξισωσης, γιατι το οπλο απο κει δεν φτανει...

PanEx:

Πανο το κοιταξα παλι εχεις κι εσυ δικιο, 26cm μηκος, 16mm παχος... Και το ξαναλεω μετρησα σωληνα ειναι 90cm τι προτεινεις εσυ??
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 26 Αύγ 2010, 17:26

Αν τα λάστιχα είναι σε καλή κατάσταση μιά βέργα 1,30εκ. με πάχος 6,5μμ. ταϊτής.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Stefanos » 26 Αύγ 2010, 19:28

Με το 90αρι θα κάνεις πολλά.. όπως είπε και ο Πάνος το κλασικο είναι μια βέργα 6,5 χιλ πάχος και 130 εκ. μήκος. Όμως για να δουλέψει καλά αυτή η βέργα επειδή είναι βαριά θέλει λάστιχα 17-19 χιλ. πάχος.. θα είναι όμως πολύ καλύτερη μακράν από την 7αρα που εχεις τωρα.

Σε ένα μικρότερο όπλο μου 60αρι (το οποίο έγραφε 75αρι) με 16αρι λάστιχο και τρίαινα σαν το δικό σου.. του έβαλα βέργα 6,25 χιλ. πάχος και 90 εκ. μήκος.. αργότερα αναβάθμισα τα λάστιχα σε 17αρια..

Στο δικό σου το αντίστοιχο θα είναι βέργα 6,25 χιλ., 120 εκ. με τα υπάρχον λάστιχα.. αργότερα όταν αλλάξεις και λάστιχα μπορείς να βάλεις 17αρια.. έτσι θα είναι πιο ομαλή η αναβάθμιση.. μόνο που με 120 εκ. μήκος δεν θα εξέχει πολύ η βέργα από την κεφαλή (περιπου 20-25 εκ.) αλλά εμένα με βόλεψε πολύ..

Επίσης αντί για σχοινάκι τη βέργα θα τη δέσεις με πετονιά για καλύτερη απόδοση..

ΥΓ, όταν ρίχνεις σε βράχια να το έχεις οπλισμένο στη κοντή σκάλα για να μην στραβώνει η βέργα
Άβαταρ μέλους
Stefanos

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 26 Αύγ 2010, 19:56

Αχα εγω το ξερω δελφινιερα αυτο...
Ναι ομως, αν και δεν πιστευω πως εχει μεγαλη διαφορα:

*Βεργα μηκους 1,30m, η 1,4m???
**Βεργα πλατους 6,25mm, η 6,5mm???

:roll:
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 26 Αύγ 2010, 21:10

λοιπον ,το ιδιο ειχα και εγω μεχρι και πριν 2 χρονια με βεργα 6.25 και λαστιχα19αρια(κιτρινα demka) με μηκος 26 εκατοστα βιδωτα ενοειτε και το οπλο κεντουσε οτι εβρισκε μπροστα του :) .Το παρόπλισα διότι βαρέθηκα να το βλέπω για πάνω από 15 χρονια στην κατοχή μου αλλα και βγάζοντας τα μεγαλύτερα ψαρια με αυτό το φτηνό παρεξηγημένο "οπλακι :) έχοντας τώρα ένα επώνυμο ονομαστό πανέμορφο ξένο 90 αρi νοσταλγώ τα σκοπευτικά και το κέντημα του balco :) αν θες να με ακούσεις βάλε μια βέργα 6.25mm μήκος περίπου στα 130cm και λάστιχα f18-19mm με μήκος τα24(18 αρι)- 26cm(19αρι).θα δυσκολευτείς λίγο να όπλισις αλλα μετά από ορισμένα "οπλισματα" και αναμονές (οπλισμένο)θα στρώσει το λάστιχο και θα οπλίζεις ποιο εύκολα :) .

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΟ ΟΠΛΑΚΙ ΤΟ BALCO :)
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 27 Αύγ 2010, 15:59

thalassa50 έγραψε:λοιπον ,το ιδιο ειχα και εγω μεχρι και πριν 2 χρονια με βεργα 6.25 και λαστιχα19αρια(κιτρινα demka) με μηκος 26 εκατοστα βιδωτα ενοειτε και το οπλο κεντουσε οτι εβρισκε μπροστα του :) .Το παρόπλισα διότι βαρέθηκα να το βλέπω για πάνω από 15 χρονια στην κατοχή μου αλλα και βγάζοντας τα μεγαλύτερα ψαρια με αυτό το φτηνό παρεξηγημένο "οπλακι :) έχοντας τώρα ένα επώνυμο ονομαστό πανέμορφο ξένο 90 αρi νοσταλγώ τα σκοπευτικά και το κέντημα του balco :) αν θες να με ακούσεις βάλε μια βέργα 6.25mm μήκος περίπου στα 130cm και λάστιχα f18-19mm με μήκος τα24(18 αρι)- 26cm(19αρι).θα δυσκολευτείς λίγο να όπλισις αλλα μετά από ορισμένα "οπλισματα" και αναμονές (οπλισμένο)θα στρώσει το λάστιχο και θα οπλίζεις ποιο εύκολα :) .

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΟ ΟΠΛΑΚΙ ΤΟ BALCO :)

Ναι ομως εχουμε μερικες διαφορες:

Μου ειπες για 2 λαστιχα βιδωτα:
*Εμενα η κεφαλη ειναι κλειστου τυπου, με θεση για ενα βιδωτο και ενα περαστο απο κατω.
**Οπως ειπαν και τα παιδια, αντεχει σιγουρα η σκανδαλη 2 λαστιχα?
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 27 Αύγ 2010, 20:34

Το βρηκα το οπλο, ιδιο ακριβως με το δικο μου, για κατι που δεν εξηγησα ισως:

http://www.happyfrog.gr/product_info.ph ... 08ee42414f
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: giorgosiraklio, Kafr85, karaflasgr και 10 επισκέπτες