• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Αθώος ο ιχθυολόγος που μίλησε για τις καρκινογόνες τροφές τω

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Re: Αθώος ο ιχθυολόγος που μίλησε για τις καρκινογόνες τροφές τω

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 11 Φεβ 2020, 21:57

Μιας και λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, για αυτό είναι τα φόρουμ άλλωστε, θα μοιραστώ και εγώ δύο γενικότερες σκέψεις μου για το θέμα, χωρίς να είμαι ειδικός η επιστήμονας του χώρου.

Βασικότερο θεωρώ πως είναι να δούμε το πόσο αναγκαία είναι τα ιχθυοτροφία στην σημερινή κοινωνία, και μετά να δούμε μέχρι τι βαθμό επηρεάζουν τον άνθρωπο και το περιβάλλον.
Όσον αφορά την αναγκαιότητα των ιχθυοτροφιών, πιστεύω όλοι συμφωνούμε στο ότι είναι η μόνη λύση για να καλύψει τις σημερινές ανάγκες της αγοράς στην ζήτηση ψαριών. Άρα, από την στιγμή που δεν πρόκειται να αλλάξει η ζήτηση (αν και θα ήταν η καλύτερη λύση), μιας και όλες οι ανεπτυγμένες χώρες θέλουν λαβράκι και τσιπούρα ''φρέσκια'' μεσογείου, η μόνη λύση είναι η ιχθυοκαλλιέργεια, μιας και τα ιχθυοαποθέματα των θαλασσών μας τα έχουμε ξεκωλιασει ήδη.

Όσον αφορά την άμεση επιρροή που έχουν στον άνθρωπο. Όσον αφορά την οικονομία, όπως όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις, όντως δίνουν μια πνοή οικονομίας στις τοπικές κοινωνίες και όχι μόνο, μιας και προσφέρουν αρκετές θέσεις εργασίας σε μια δύσκολη περίοδο, και από εκεί και πέρα τα μεγάλα κέρδη τα καρπώνεται το κεφάλαιο. Θετικό πρόσημο στην οικονομία δηλαδή.
Ας δούμε και το πόσο επηρεάζει το κλουβίσιο λαβράκι την υγεία του ανθρώπου. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η κατανάλωση κλουβίσιου λαβρακιού δεν έχει κανένα απολύτως σοβαρό αντίκτυπο στην υγεία του καταναλωτή. Όσον αφορά όλα αυτά τα εμβόλια, αντιβιοτικά, φάρμακα και λοιπά πράγματα του διαβόλου, δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας μιας και είναι τα ίδια πράγματα που χρησιμοποιούνται στην κτηνοτροφία, και ίδια με αυτά που παίρνουμε οι ίδιοι. Επίσης, οι έλεγχοι (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στις χώρες εξαγωγής) που γίνονται όντως διασφαλίζουν την ασφάλεια του προϊόντος όσον αφορά τις τοξικές ουσίες, που δεν νομίζω να έχουν και ιδιαίτερες διάφορες με τα άγρια, μιας και τα άγρια κολυμπούν στην ίδια θάλασσα. Όσον αφορά την διατροφική του αξία όλοι καταλαβαίνουμε ότι κυμαίνεται στα στάνταρ τις μαζικής παραγωγής τροφίμων, οπότε είναι φυσικό να υπολείπονται από τα άγρια τόσο σε διατροφική αξία, όσο και σε γεύση.

Και τέλος η γνώμη μου όσον αφορά την επίδραση που έχουν οι ιχθυοκαλλιέργειες στο περιβάλλον, που είναι και το σημαντικότερο. Εδώ σίγουρα το πρόσημο είναι αρνητικό, το θέμα είναι κατά πόσο. H φορμαλδεΰδη πιστεύω ότι είναι το μικρότερο κακό, μιας και βιοδιασπάτε γρήγορα στην θάλασσα, άρα με σωστή χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ η υπερβολική χρήση προκαλεί θάνατο στα ίδια τα ψάρια. Τα εμβόλια δεν επηρεάζουν καθόλου το περιβάλλον. Τα φάρμακα, κυρίως αντιβιοτικά (δεν γνωρίζω πόσο συχνά και σε τη ποσότητες χρησιμοποιούνται), σίγουρα επηρεάζουν τους μικροοργανισμούς στην γύρω περιοχή, αλλά το κατά πόσο σίγουρα δεν μπορώ να το ξέρω (δεν νομίζω να έχει γίνει και καμία σοβαρή μελέτη). Οι τροφές, οι οποίες πέφτουν τόνοι ολόκληροι σε καθημερινή βάση, σίγουρα επηρεάζουν την γύρω περιοχή, υποβαθμίζοντας τους πληθυσμούς από τα όχι και τόσο άγρια πλέον ψάρια που ζουν μόνιμα γύρω από τα κλουβιά, αλλά και το ίζημα που μένει αλλάζει τον βυθό. Τα παλιά μεταλλικά δίχτυα ήταν επίσης μια εστία μόλυνσης για της θάλασσες, αλλά πλέον τα αλλάζουν με 'πλαστικά' που είναι καλύτερα.
Γενικότερα η E.E. δίνει οδηγίες για φιλικότερους προς το περιβάλλον τρόπους ιχθυοκαλλιέργειας, όσον αφορά της τροφές, φάρμακα, υλικά, χημικά κλπ. το θέμα είναι κατά πόσο οι εταιρίες συμμορφώνονται με αυτές η αν στο όνομα του κέρδους τα γράφουν όλα στα παπαρια τους.

Δεν θα κουράσω άλλο.
Υπενθυμίζω ότι οι παραπάνω σκέψεις, δεν είναι ούτε γεγονότα, ούτε αδιάψευστες αλήθειες που δεν χωράνε αμφισβήτηση, είναι απλά τροφή για σκέψη και διάλογο.

Y.Γ. Με νομικά θέματα, για το ποιος είναι αθώος ή ένοχος, ή πρέπει να του πάρουμε το κεφάλι, δεν ασχολούμαι καν.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 11 Φεβ 2020, 23:51

Με πολλά από τα παραπάνω συμφωνώ, να πούμε ότι με 8-10€/κιλό η τιμή της τσιπούρας και λαβρακιού ιχθυοτροφείου στην Ελλάδα δεν είναι πολύ χαμηλή ώστε σε παραθαλάσσιες τουλάχιστον περιοχές βρίσκεις στην ψαράγορα ευκαιρίες σε φρέσκα σε αντίστοιχες ή χαμηλότερες τιμές. Σε σχέση βέβαια με τα αντίστοιχα λαβράκια τσιπούρες αλανιάρικα η τιμή που τα βρίσκεις είναι 3πλάσια+. Ευτυχώς οι ψαροντουφεκάδες δεν έχουμε τέτοια θέματα, οι λίγες φορές που θα πάω στο ιχθυοπωλείο είναι για μικρά ψάρια τύπου σαρδέλας γαύρου που με ξετρελαίνουν. Και εννοείται ότι προτιμώ να φάω σαρδέλα στην ίδια τιμή με το λαυράκι ιχθυοτροφείου. Άρα τελικά αξίζει στην Ελλάδα να καταστρέφουμε τόσους όρμους και κόλπους μόνο και μόνο για να ταΐζουμε και να πουλάμε στους τουρίστες "φρέσκα" ψάρια το καλοκαίρι και να τροφοδοτούμε τις αγορές των χωρών τις κεντρικής Ευρώπης. Γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις ιχθυοκαλλιέργειες όντως δεν είναι τόσο το διατροφικό αλλά η οικολογική καταστροφή στα τοπικά θαλάσσια οικοσυστήματα. Αν λειτουργούσαν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί βέβαια δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέκδοτο για τα δεδομένα τις Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 12 Φεβ 2020, 09:44

Να μη γενικεύουμε φίλε μου. Το οτι κάποιοι καταναλώνουν κατά κόρον αντιβιωτικά, χαπάκια και εμβόλια δε σημαίνει οτι το κάνουν όλοι, επίσης ότι καταπίνουν τρελλές αγελάδες και συναχωμένα κοτόπουλα από τα ράφια.
Το μόνο πράγμα που έχει αξία στη ζωή είναι το σώμα μας και οι μελλοντικές προεκτάσεις του. Το είπε ο προφήτης Ντάρβιν.
Για το θέμα μας κάθε επιβάρυνση βάζει το λιθαράκι της, πότε θα μας πλακώσει ο σωρός;
Υπάρχουν ατράνταχτα στοιχεία για την ακινδυνότητα; Πάντοτε υπάρχουν "$ανώτερα επιτρεπτά όρια$" :hello:
Η επαγγελματική μέση και ποντοπόρα αλιεία πρέπει να εκλείψει, η ζήτηση μεγαλώνει και το κενό το καλύπτει η ιχθυοκαλλιέργεια. Που είναι ο οικολογικός (όχι ο οικονομικός) συμβιβασμός; :scratch:
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 12 Φεβ 2020, 13:23

Ανταγωνιστική σχέση. Ενδοκοινοτικός ανταγωνισμός :duel: :aikido:
https://triumf48.ru/el/lifestyle/konkur ... nciya.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Intraspecific_competition
..........Πως το είπαμε; Α, για το φρέσκο και φτηνό ψαράκι του κοσμάκη.............. :cool:
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό SpyrosX » 13 Φεβ 2020, 08:52

Για δείτε και αυτό εδώ.

https://www.liberal.gr/apopsi/i-formoli ... ias/286527
SpyrosX

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 13 Φεβ 2020, 09:06

Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο κάθε "ιχθυολόγος" ή "δημοσιογράφος".
Ας τα τρώνε μόνοι τους.
Οι εφοπλιστές όμως στα νησιά δεν ζητούν ιχθυοτροφείου νομίζω :grin:
Μια φορά στη Σκιάθο ήρθε ένας τύπος με σκούτερ από το κότερο κα ιρωτάει: Παιδιά δείξτε μου τα ψάρια σας να τα αγοράσω. :mod: Όταν έλαβε αρνητική απάντηση η φυσιογνωμία του έλεγε "μάλλον σε μ@λ@κες έπεσα" :tease:
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 13 Φεβ 2020, 10:13

gpet78 έγραψε: Αν λειτουργούσαν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί βέβαια δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέκδοτο για τα δεδομένα τις Ελλάδας.

Αυτο ακριβως!
Αλλα ειναι Ουτοπικό όχι μονο για την Ελλαδα , αλλα σε παγκοσμια κλιμακα ο ελεγχος σε μεγαθηρια εταιρειες.
Δυστυχως το ευκολο κερδος ειναι γλυκο
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 13 Φεβ 2020, 13:10

matador23 έγραψε:
gpet78 έγραψε: Αν λειτουργούσαν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί βέβαια δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέκδοτο για τα δεδομένα τις Ελλάδας.

Αυτο ακριβως!
Αλλα ειναι Ουτοπικό όχι μονο για την Ελλαδα , αλλα σε παγκοσμια κλιμακα ο ελεγχος σε μεγαθηρια εταιρειες.

μου δίνεις πάσα (δεν φταίω εγώ :mrgreen: )
Αν λειτουργούσαν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί βέβαια δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέκδοτο για τα δεδομένα τις Ελλάδας
ιδού βρίσκετε όλη η αλήθεια όσο και να μην αρέσει σε πολλούς ,το έχω ξαναγράψει ,είναι η νοοτροπία αυτή που κυριαρχεί στο δημόσιο γενικά
και την ονομάζω με πολύ θυμό νοοτροπία μίμη φωτόπουλου :)
αυτό δεν έχει να κάνει με την παγκόσμια κλίμακα διότι έξω την ψιλογλιτωνουν τα μεγάλα ψάρια όπως γράφεις ,εδώ απλούστατα δεν λειτουργεί ΤΊΠΟΤΑ μα τίποτα (μερικοί κούκοι σαφέστατα δεν μετράνε διότι ακριβώς είναι μηδαμινό ποσοστό)
την καλημέρα μου
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 13 Φεβ 2020, 13:14

thalassa50 έγραψε:
matador23 έγραψε:

Αυτο ακριβως!

μου δίνεις πάσα (δεν φταίω εγώ :mrgreen: )
Αν λειτουργούσαν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί βέβαια δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέκδοτο για τα δεδομένα τις Ελλάδας
ιδού βρίσκετε όλη η αλήθεια όσο και να μην αρέσει σε πολλούς ,το έχω ξαναγράψει ,είναι η νοοτροπία αυτή που κυριαρχεί στο δημόσιο γενικά
και την ονομάζω με πολύ θυμό νοοτροπία μίμη φωτόπουλου :)
αυτό δεν έχει να κάνει με την παγκόσμια κλίμακα διότι έξω την ψιλογλιτωνουν τα μεγάλα ψάρια όπως γράφεις ,εδώ απλούστατα δεν λειτουργεί ΤΊΠΟΤΑ μα τίποτα (μερικοί κούκοι σαφέστατα δεν μετράνε διότι ακριβώς είναι μηδαμινό ποσοστό)
την καλημέρα μου

απο εσενα το ειχα δει πρωτη φορα εδω μεσα.
Και βλεπεις σιγα σιγα , το αντιλαμβανομαστε ολοι , οτι οκ...καλη η προσπαθεια ολων μας, αλλα το οτι το ψαρι βρωμαει απο κεφαλι δέν θα αλλαξει ποτέ!

Γιαννη , κοιτα αν μπορεσεις να ερθεις σε καμια εκθεση να τα πουμε και απο κοντα!! :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 13 Φεβ 2020, 13:20

Το δημόσιο τώρα τι σου φταίει; Η κόκα-κόλα και η μόμπιλ δημόσιο είναι;
Για τον κερατά ο επίδοξος εραστής φταίει;
Η μήπως όλα είναι άσπρο-μαύρο;
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 13 Φεβ 2020, 13:30

ichthyologist έγραψε:Το δημόσιο τώρα τι σου φταίει; Η κόκα-κόλα και η μόμπιλ δημόσιο είναι;

προφανως μιλαμε για τους μηχανισμους ελεγχου.
Εχω την εντυπωση οτι πχ, δειγματοληψια και μελετες για τις επιπτωσεις στη θαλασσια ζωη γυρω απο τα ιχθυοτροφεια ( μιας και το συγκεκριμενο συζηταμε ) εγκειται σε δημοσιες υπηρεσιες η υποχρεωση.

Δεν τσουβαλιαζουμε.Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν κακοι και καλοι υπαλληλοι. :hello:
Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 13 Φεβ 2020, 14:47

ichthyologist έγραψε:Το δημόσιο τώρα τι σου φταίει; Η κόκα-κόλα και η μόμπιλ δημόσιο είναι;

η ελεγκτικοί μηχανισμοί του ελληνικού δημοσίου είναι και όχι της coca cola η mobil :)
τα υπόλοιπα κάνω πως τα παραβλέπω
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 13 Φεβ 2020, 14:57

matador23 έγραψε:

προφανως μιλαμε για τους μηχανισμους ελεγχου.
Εχω την εντυπωση οτι πχ, δειγματοληψια και μελετες για τις επιπτωσεις στη θαλασσια ζωη γυρω απο τα ιχθυοτροφεια ( μιας και το συγκεκριμενο συζηταμε ) εγκειται σε δημοσιες υπηρεσιες η υποχρεωση.

Δεν τσουβαλιαζουμε.Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν κακοι και καλοι υπαλληλοι. :hello:

εξού και γράφω για μερικούς κουκους που είτε τους τρώει το σύστημα είτε στο τέλος συμβιβάζονται είτε προσπαθούν να κάνουν σωστά την δουλια για την οποία πληρώνονται ,ΕΊΝΑΙ ΤΌΣΟ ΜΑ ΤΌΣΟ ΛΊΓΟΙ ΌΜΩΣ αλλά για κάποιους μάλλον είναι όλα τέλεια όταν πάνε να εξυπηρετηθούν από το δημόσιο
ένα παραδειγματάκι έτσι για να γελάσουμε η να κλάψουμε και λίγο για τα χάλια μας και εκτός τοπικ και σορρυ για αυτό αλλά είναι ένα παράδειγμα πως προοδεύουν χώρες και πως όχι
ερώτηση μέσω email στο γερμανικό ικα ώρα 20 το βράδυ και απάντηση από εκεί την άλλη μέρα το πρωί και σε 5 ημέρες δίχως να ζητήσω κάτι ήρθαν κάποια έντυπα στο σπίτι να συμπληρώσω .Εκείνο το ρημάδι το email που είχα στείλει το 2010 στο ικα στην αθήνα ακόμα το περιμένω ,το δε email που έστειλα χτες στον ΕΦΚΑ του σήμερα χτες το πρωί ,μέχρι τώρα που γράφω δεν έχει έρθει απάντηση :)
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 13 Φεβ 2020, 15:24

Αυτός που σε έγραψε τον έχουν άλλοι 100 γραμμένο.
Συμφωνούμε και επαυξάνουμε
Από μηχανικούς που έπεσε η ρόδα στο δρόμο, από υδραυλικούς που πλημμύρισαν πολυκατοικία, από μπετατζήδες με σιγμοειδείς τοίχους κλπ κλπ.
Παιδεία .-
Κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει.
ichthyologist

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες