• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

.......Έως τις 17 Νοέμβρη.

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Re: .......Έως τις 17 Νοέμβρη.

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 08 Νοέμ 2019, 12:58

αυτό ισχύει και στην Ελλάδα?

https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_ ... moderators

Liabilities of owners and moderators

Several lawsuits have been brought against the forums and moderators claiming libel and damage. A recent case is the scubaboard lawsuit where a business in the Maldives filed a suit against scubaboard for libel and defamation in January 2010.

For the most part, though, forum owners and moderators in the United States are protected by Section 230 of the Communications Decency Act, which states "[n]o provider or user of an interactive computer service shall be treated as the publisher or speaker of any information provided by another information content provider."
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 08 Νοέμ 2019, 13:09

Να πω και εγώ το δικό μου.
Αν και φαινόταν ότι το forum πάει στο αυτόματο καιρό τώρα δεν περίμενα να κλείσει,κάτι που το έμαθα στη μάζωξη.
Πέρα από το να κάνεις τον μπάτσο και τον νηπιαγωγό σε ενήλικες δεν είχα ιδέα ότι έχει νομικά τραβήγματα ο Panex επειδή κάποιος έγραψε κάτι εδώ μέσα και δεν τον έδωσε στον τύπο που προσβλήθηκε.

Το θέμα είναι ότι σε υποχρεώνει κάποιος νομός να προστατέψεις την ταυτότητα κάποιου μέλους ακόμα και αν κάποιος θέλει να κινηθεί νομικά εναντίον του για τους χ ψ λόγους ή
είναι αποκλειστικά απόφαση του ανθρώπου που είναι στο όνομα του το forum ?

Το 2o είναι προσωπική απόφαση του καθενός και δεν παίρνει συζήτηση.

Αν ισχύει το πρώτο όμως υπάρχει κάποιο παραθυράκι ή αν φτιάξεις όρους χρήσης και για να είσαι μέσα στο forum αναγκαστικά θα πρέπει να είσαι σύμφωνος με αυτούς
και εκεί μέσα να αναφέρεται σε αυτό το θέμα συγκεκριμένα,ώστε να μην είναι υπόλογος ο "φορουμάρχης" ή οι admin επειδή κάποιος απλά θέλει να χεϊτάρει.
Σίγουρα θέλει επαφή με δικηγόρο όντας άσχετος με νομικά.

Επίσης και κάτι τελευταίο μπορεί να μην θέλει να το δώσει το forum γιατί το πονάει και το θεωρεί "παιδί" του.

Εύχομαι να βρεθεί λύση γιατί όντως το forum είναι τεράστια πηγή πληροφοριών για το ελληνικό τουλάχιστον ψαροντούφεκο.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό hektoras » 08 Νοέμ 2019, 13:29

Να υπήρχε τρόπος να παραμείνουν σαν αρχείο τουλάχιστον κάποια θρεντς. Πολλοί άνθρωποι έχουν στάξει γνώση εδώ στα χρόνια λειτουργίας. Έστω να μην υπάρχει η δυνατότητα να γράψει κανείς πλέον, αλλά να υπάρχει η δυνατότητα ανάγνωσης.
Θυμήθηκα τώρα και εκείνη τη χαζομάρα του Φοίβου που ήθελε να διαγράψει όλα τα μηνύματά του επειδή μούτρωσε.
Φόρουμ που κλείνουν είναι σαν βιβλιοθήκες που καίγονται.
hektoras

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy » 08 Νοέμ 2019, 14:13

xareas έγραψε:Να πω και εγώ το δικό μου.
Αν και φαινόταν ότι το forum πάει στο αυτόματο καιρό τώρα δεν περίμενα να κλείσει,κάτι που το έμαθα στη μάζωξη.
Πέρα από το να κάνεις τον μπάτσο και τον νηπιαγωγό σε ενήλικες δεν είχα ιδέα ότι έχει νομικά τραβήγματα ο Panex επειδή κάποιος έγραψε κάτι εδώ μέσα και δεν τον έδωσε στον τύπο που προσβλήθηκε.

Το θέμα είναι ότι σε υποχρεώνει κάποιος νομός να προστατέψεις την ταυτότητα κάποιου μέλους ακόμα και αν κάποιος θέλει να κινηθεί νομικά εναντίον του για τους χ ψ λόγους ή

Αν ισχύει το πρώτο όμως υπάρχει κάποιο παραθυράκι ή αν φτιάξεις όρους χρήσης και για να είσαι μέσα στο forum αναγκαστικά θα πρέπει να είσαι σύμφωνος με αυτούς
και εκεί μέσα να αναφέρεται σε αυτό το θέμα συγκεκριμένα,ώστε να μην είναι υπόλογος ο "φορουμάρχης" ή οι admin επειδή κάποιος απλά θέλει να χεϊτάρει.

Επίσης και κάτι τελευταίο μπορεί να μην θέλει να το δώσει το forum γιατί το πονάει και το θεωρεί "παιδί" του.

Εύχομαι να βρεθεί λύση γιατί όντως το forum είναι τεράστια πηγή πληροφοριών για το ελληνικό τουλάχιστον ψαροντούφεκο.

Όχι Χάρημ, δε σε υποχρεώνει κανένας νόμος να προστατέψεις την ταυτότητα μέλους αλλά πολλοί, να μην πω οι περισσότεροι, γράφουν με nicknames συμπεριλαμβανομένου και εμού. Και μη μου πεις ότι στην αρχική εγγραφή χρησιμοποιείς ονοματεπώνυμο γιατί κι εκεί μπορείς να γράψεις ότι θέλεις…
Άρα μπορώ να γράψω ότι μου κατέβει στο κεφάλι και μετά να τρέχει ο PanEx να μαζέψει τα ασυμμάζευτα, όπως κι έχει ήδη γίνει... :hello:
Καλύτερα να ξέρεις τον εχθρό σου παρά τον φίλο σου… Jim The Best !!!® © 2019
Άβαταρ μέλους
jimmy

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 08 Νοέμ 2019, 15:05

jimmy έγραψε:

Όχι Χάρημ, δε σε υποχρεώνει κανένας νόμος να προστατέψεις την ταυτότητα μέλους αλλά πολλοί, να μην πω οι περισσότεροι, γράφουν με nicknames συμπεριλαμβανομένου και εμού. Και μη μου πεις ότι στην αρχική εγγραφή χρησιμοποιείς ονοματεπώνυμο γιατί κι εκεί μπορείς να γράψεις ότι θέλεις…
Άρα μπορώ να γράψω ότι μου κατέβει στο κεφάλι και μετά να τρέχει ο PanEx να μαζέψει τα ασυμμάζευτα, όπως κι έχει ήδη γίνει... :hello:

Ωραία πάει το ένα.
Η ευθύνη "μεταβιβάζεται"στον άνθρωπο που έχει το forum στο όνομα του?
Εκεί είναι το ζουμί.

Αν όχι,είναι προσωπική επιλογή του Πάνου αν μπορώ να καταλάβω από τα συμφραζόμενα σου να μην δώσει τα στοιχεία του μέλους.
Αν θέλουν μπορούν να βρουν ποιος είναι με ip κτλ κτλ αν δεν κάνω λάθος.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy » 08 Νοέμ 2019, 15:31

xareas έγραψε:
jimmy έγραψε:

Ωραία πάει το ένα.
Η ευθύνη "μεταβιβάζεται"στον άνθρωπο που έχει το forum στο όνομα του?
Εκεί είναι το ζουμί.

Αν όχι,είναι προσωπική επιλογή του Πάνου αν μπορώ να καταλάβω από τα συμφραζόμενα σου να μην δώσει τα στοιχεία του μέλους.

Σιγά μην βρούνε έναν jimmy που μπαίνει από μια εταιρία που εργάζονται άλλα 50-60 άτομα, άσε που υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να κρύψεις την ip σου.
Καλύτερα να ξέρεις τον εχθρό σου παρά τον φίλο σου… Jim The Best !!!® © 2019
Άβαταρ μέλους
jimmy

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 08 Νοέμ 2019, 16:09

Τι είναι αυτά που κουβεντιάζουμε τώρα;;
Τι σημασία έχουν;
Αυτά αφορούν αυτόν(1-0) που θα πάρει το φόρουμ στο ονομά του.
xareas έγραψε:Αν όχι,είναι προσωπική επιλογή του Πάνου αν μπορώ να καταλάβω από τα συμφραζόμενα σου να μην δώσει τα στοιχεία του μέλους.

Τα στοιχεία των μελών δεν μπορεί να τα δώσει ο ιδιοκτήτης παρά μόνο με εισαγγελική παραγγελία.
Τα νομικά είναι κάπως μπερδεμένα, εξαρτάται από την ερμηνεία του δικαστή, αλλά και να αθωωθείς θα έχεις δώσει ένα διχίλιαρο σύν 4-5+ μήνες με τρέξιμο και άγχος ,..όλα αυτά για το φόρουμ.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 08 Νοέμ 2019, 16:46

PanEx έγραψε:Τι είναι αυτά που κουβεντιάζουμε τώρα;;
Τι σημασία έχουν;
xareas έγραψε:Αν όχι,είναι προσωπική επιλογή του Πάνου αν μπορώ να καταλάβω από τα συμφραζόμενα σου να μην δώσει τα στοιχεία του μέλους.

Τα στοιχεία των μελών δεν μπορεί να τα δώσει ο ιδιοκτήτης παρά μόνο με εισαγγελική παραγγελία.
Τα νομικά είναι κάπως μπερδεμένα, εξαρτάται από την ερμηνεία του δικαστή, αλλά και να αθωωθείς θα έχεις δώσει ένα διχίλιαρο σύν 4-5+ μήνες με τρέξιμο και άγχος ,..όλα αυτά για το φόρουμ.

Προσωπικά αυτά έχουν σημασία,αυτό είναι το αγγούρι της υπόθεσης,όχι να μπεις να κοιτάξεις κανα δίωρο.
Έχεις κοιτάξει εναλλακτικές οδούς ώστε να μπορέσεις να αποποιηθείς τις ευθύνες για τέτοια ζητήματα.
Δεν το λέω για να σου αλλάξω γνώμη,αλλά μετά από το πρώτο σκηνικό φαντάζομαι ψάχτηκες να δεις τι παίζει γενικά.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 08 Νοέμ 2019, 16:57

xareas έγραψε:
PanEx έγραψε:Τι είναι αυτά που κουβεντιάζουμε τώρα;;
Τι σημασία έχουν;

Προσωπικά αυτά έχουν σημασία,αυτό είναι το αγγούρι της υπόθεσης,όχι να μπεις να κοιτάξεις κανα δίωρο.
Έχεις κοιτάξει εναλλακτικές οδούς ώστε να μπορέσεις να αποποιηθείς τις ευθύνες για τέτοια ζητήματα.
Δεν το λέω για να σου αλλάξω γνώμη,αλλά μετά από το πρώτο σκηνικό φαντάζομαι ψάχτηκες να δεις τι παίζει γενικά.

Το ψυχολογικο βαρος , το αγχος και γενικα αυτη η "καταστροφη" της καθημερινοτητας με ενα νομικο θεμα , νομιζω δέ μπορει να σε βοηθησει κανεις.

Για το οικονομικο , θα ξαναπω , οτι και εγω ειμαι διαθεσιμος , αλλα πιστευω και αρκετα μελη ακομα θα ηθελαν να συμβαλουν σε αυτα τα δικαστικα εξοδα.
Δες το σαν μια ατυπη συνδρομη- δωρεα σε ενα χωρο που μας φιλοξενει , ετσι ωστε τουλαχιστον σε αυτο το "πεζο αλλα εξίσου κουραστικο ζορι που τραβας " να βαλουμε πλατη και εμεις.

Συνεχιζουμε :mrgreen:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό katsanos » 08 Νοέμ 2019, 18:57

Καλησπέρα και από μένα μετά από περίπου δύο χρόνια αποχής μου από το φόρουμ! Αφορμή της αποχής μου ήτανε μία δύσκολη στιγμή της ζωής μου η οποία ευτυχώς έχει περάσει αφήνοντας τα σημάδια της...Αυτά τα δύο χρόνια το παρακολουθούσα αραιά και που και ομολογώ ότι δεν μου έλειπε και κάποιες στιγμές ένοιωθα ότι με κουράζει πλέον!!! Οφείλω πάντως ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συντελεστές αυτού του φόρουμ, σε όλους αυτούς που αφιέρωσαν το χρόνο τους να καταθέσουν τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους και ομολογώ ότι το 90% των γνώσεων μου τις οφείλω στο φόρουμ!!! Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα μέλη που έχουμε συνομιλήσει μέσα από το φόρουμ και με κάποια από αυτά μιλάμε πλέον και εκτός και βέβαια ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στον Πάνο (Panex) για όλο αυτό που μας πρόσφερε αυτά τα χρόνια! Να 'στε όλοι γεροί και να κάνετε όσο μπορείτε αυτό που αγαπάτε!!! :wave: :wave: :wave:
Αλέξανδρος Κατσάνος
Άβαταρ μέλους
katsanos

Νέα δημοσίευσηαπό proedros » 08 Νοέμ 2019, 19:43

hektoras έγραψε:Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί, ύστερα και από 8 σελίδες μηνυμάτων, δεν έχει ξεκαθαριστεί ΠΟΙΟ είναι το εμπόδιο της συνέχισης του φόρουμ, ώστε να ξέρουν και οι ενδιαφερόμενοι συνεχιστές? έχει ξεκαθαριστεί ότι δεν είναι ούτε οικονομικό ούτε τεχνικό.
Τι δεν είναι ξέρουμε, τι είναι μπορούμε να ξέρουμε? ή είναι θέμα ψουψου πμ πριβέ και τέτοια...ακόμα και τέτοιο να είναι πείτε ξεκάθαρα ότι όποιος ενδιαφέρεται, ενημέρωση μόνο ιδιαιτέρως.

Δυστυχώς έχω ακριβώς την ίδια απορία... πέρα από το νομικό που και σε αυτό υπάρχουν λύσεις σε όλα τα τεχνικά ζητήματα υπάρχει συγκεκριμένη λύση. Για άλλη μια φορά μου απάντησε πάλι μόνο το μέλος matador23 . Όπως και να χει πιθανόν να μην θέλουν να δοθεί βοήθεια από "άγνωστους"... Εύχομαι από καρδιάς να βρεθεί λύση αλλά εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να παρακαλέσω ξανά να δώσω βοήθεια . Matador23 εύχομαι να γίνεις εσύ διαχειριστής !
https://quadraweb.gr
Άβαταρ μέλους
proedros

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 08 Νοέμ 2019, 20:46

Έλα proedros!
Αν μπορέσεις να μας αποσαφηνίσεις τις ευθύνες λόγω gdpr που έχει ένας φορουμάρχης, θα κάνεις πολύ σημαντική δουλειά για τους επίδοξους μνηστήρες του φόρουμ.
Μπορείς να μας πεις τι πρέπει να κάνει το φόρουμ για να "συμμορφωθεί" (ακούστε ρε με τις μ@λ@κίες μας έχουν μπλέξει), με το νόμο περί προσωπικών δεδομένων;
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 08 Νοέμ 2019, 20:58

proedros έγραψε:
hektoras έγραψε:Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί, ύστερα και από 8 σελίδες μηνυμάτων, δεν έχει ξεκαθαριστεί ΠΟΙΟ είναι το εμπόδιο της συνέχισης του φόρουμ, ώστε να ξέρουν και οι ενδιαφερόμενοι συνεχιστές? έχει ξεκαθαριστεί ότι δεν είναι ούτε οικονομικό ούτε τεχνικό.
Τι δεν είναι ξέρουμε, τι είναι μπορούμε να ξέρουμε? ή είναι θέμα ψουψου πμ πριβέ και τέτοια...ακόμα και τέτοιο να είναι πείτε ξεκάθαρα ότι όποιος ενδιαφέρεται, ενημέρωση μόνο ιδιαιτέρως.

Δυστυχώς έχω ακριβώς την ίδια απορία... πέρα από το νομικό που και σε αυτό υπάρχουν λύσεις σε όλα τα τεχνικά ζητήματα υπάρχει συγκεκριμένη λύση. Για άλλη μια φορά μου απάντησε πάλι μόνο το μέλος matador23 . Όπως και να χει πιθανόν να μην θέλουν να δοθεί βοήθεια από "άγνωστους"... Εύχομαι από καρδιάς να βρεθεί λύση αλλά εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να παρακαλέσω ξανά να δώσω βοήθεια . Matador23 εύχομαι να γίνεις εσύ διαχειριστής !

proedros μιας και είσαι σχετικός επαγγελματικά, αν μπορείς λύσε μου κάποιες απορίες.
1. Το forum ως οντότητα, είναι κάτι σαν μια ιστοσελίδα, της οποίας είμαι κύριος του domain name και μόνο αυτό? ανανεώνω το hosting και το domain και το ''τρέχω''?
2. Έχει αξία ως μεταπολιτικό προϊόν? οπότε πρέπει να γίνει ένα τύπου συμβόλαιο , ή απλά με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό γα να αλλάξει κυριότητα?
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 08 Νοέμ 2019, 21:39

Δεν τήρησα αυτό που είπα..και ξαναγράφω..αρνούμαι ακόμα να το εγκαταλείψω το θέμα.
Proedre και λοιπά μέλη που προσφέρετε βοήθεια με οποιονδήποτε τρόπο, όχι, δεν είναι ένα κλειστό θέμα που συζητείται πίσω από κλειστές πόρτες,
μεταξύ μιας κλειστής ομάδας.
Η βοήθεια όλων όσων προσφέρονται είναι καλοδεχούμενη και μακάρι να χρειαστεί.
Αναφέρω απλά οτι και εγώ είμαι διατεθειμένος να συνδράμω οικονομικά, η τεχνικά , μιας και εγώ είμαι επίσης άνθρωπος της πληροφορικής.
Mkoume , δεν νομίζω πως η μεταβίβαση είναι καθόλου δύσκολη σαν διαδικασία. Πάνω κάτω αυτό που ανέφερες πρέπει να είναι.
Admin είμαι σίγουρος πως αρκετοί υπάρχουν που μπορούν να αναλάβουν. Ομαδικά. Ας είναι 10 σοβαρά μέλη ώστε να μην πέφτει το βάρος
πάνω σε 2-3 γιατί άνθρωποι είμαστε και όλοι κάποιες στιγμές δεν θα προλαβαίνουν.
Για όσους ακόμα δεν έχουν καταλάβει ποιο είναι το κόλλημα της συνέχισης του Φόρουμ, είναι μόνο, το να βρεθεί ένας εθελοντής να το πάρει στο όνομα του.
Αναφέρω ξανά για όσους δεν το έχουν πιάσει, δεν είναι οικονομικό το θέμα.
Το κόστος θα το μοιραστούμε, όσοι θέλουμε και μπορούμε. Ακόμα και μια αμελητέα συνδρομή δεν νομίζω πως είναι εκτός κουβέντας.
Το κόλλημα λοιπόν, αφού ο κανείς δεν θέλει να το αναφέρει..περισσότερο είναι νομικό.
Και να εξηγήσω, όχι νομικό στο να γίνει η μεταβίβαση, αλλά κυρίως το γεγονός οτι πρίν απο μερικά χρόνια, σε ένα τόπικ που αφορούσε το προϊόν κάποιου κατασκευαστή, έγινε μια κουβέντα, στην οποία διάφορα μέλη (όχι όμως οι διαχειριστές), έγραψαν αρνητικά σχόλια για το προϊόν αυτό.
Ο κατασκευαστής λοιπόν, μήνυσε τον Διαχειριστή για δυσφήμηση και ζημία (Μπορεί να κάνω λάθος και να μην τα λέω 100% σωστά).
Ο διαχειριστής λοιπόν, ακόμα τρέχει με αυτή την ιστορία, το καταλαβαίνω απόλυτα στο οτι για να έχουμε εμείς το φόρουμ μας και να λέμε τα μακρύ και το κοντό μας, εκείνος τρέχει στα δικαστήρια και θα πληρώνει δικηγόρους απο την τσέπη του.
Δεν θα ήθελα να κάνουμε κουβέντα για αυτό το περιστατικό και ίσως ήδη παρεκτρέπομαι που το αναφέρω.
Το αναφέρω όμως, μήπως κάποιο απο τα μέλη που παρακολουθούν είναι δικηγόρος ή έχει σοβαρή γνώση επι του αντικειμένου, ώστε να μας πεί
εάν θα μπορούσε το φόρουμ να ξεκινήσει με κάποιον τρόπο κάτω απο ένα νέο νομικό πλαίσιο-καθεστώς στο οποίο..τα μέλη να φέρουν την νομική ευθύνη των δημοσιεύσεων και σχολίων τους. Ο Διαχειριστής-ιδιοκτήτης να μην είναι νομικά υπόλογος.
Εκεί λοιπόν είναι το κόλλημα. Στο οτι μέχρι τώρα, κανείς δεν θέλει να πάρει αυτή την ευθύνη.
Εάν βρεθεί αυτός ο ένας, είμαι αρκετά βέβαιος πως όλα τα άλλα τα βρίσκουμε.
Panex, εάν δεν έπρεπε να αναφέρω τα παραπάνω, μπορείς να με ξεχέσεις στη Μάζωξη φέης του φέης ή να με πάρεις τηλέφωνο.
Απλά ήθελα κάπως να ξεκαθαρίσω τα πράγματα για όσους προσφέρουν βοήθεια και δείχνουν ενδιαφέρον και απάντηση δεν παίρνουν.
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 08 Νοέμ 2019, 22:04

Χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός, αν το φόρουμ ήταν δηλωμένο σαν διεθνές .Κομ κάτω από ποιας χώρας νομικό πλαίσιο θα λειτουργούσε ? Γίνεται αυτό?
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες