• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πάλι θανατηφόρο ατύχημα με σκάφος. Παιδιά προσοχή...

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Πάλι θανατηφόρο ατύχημα με σκάφος. Παιδιά προσοχή...

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 26 Ιούλ 2019, 20:57

Δυστυχώς είχαμε θανατηφόρο ατύχημα στην Τσουγκριά της Σκιάθου...
https://www.pronews.gr/perivallon/psare ... rontoyfeka
Παιδιά. μεγάλη προσοχή, ακόμη και με σημαδούρα ή δικό σας σκάφος...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Πάλι θανατηφόρο ατύχημα με σκάφος. Παιδιά προσοχή...

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 26 Ιούλ 2019, 21:13

Κουράγιο και δύναμη στους δικούς του.
Κρίμα...

Τουλάχιστον ο χειριστής φαίνεται δεν ηταν τελείως "Τζιμάρας" να βάλει τη μανέτα στο τέρμα και να εξαφανιστεί (αν μπορούσε να το κάνει), αλλά έκατσε να βοηθήσει και να υποστεί τις (διοικητικές+ποινικές) συνέπειες.

Κρίμα και πάλι κρίμα, δεν ξέρω τί να πω... και με σημαδούρα εχω προσωπικά κινδυνευσει 2 φορές σε ελάχιστη απόσταση απο τα βράχια, τη μία εκτος απο σημαδούρα και με τη βάρκα μου αγκυροβολημένη με το ανάλογο σημαιάκι στα 50 μέτρα μακρυά... και τις 2 ήταν Αυγουστος...
Οι μηνες Ιούλιος και Αύγουστος είναι οι πιο επισφαλείς για εμας. ΤΟΝ ΝΟΥ ΣΑΣ!
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 26 Ιούλ 2019, 22:15

Κουράγιο στους δικούς του...
Κρίμα... εύχομαι ποτέ ξανά.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 27 Ιούλ 2019, 07:32

δυστυχως !!! οπως σε ολα και δω παιδεια μηδεν !!! :this:
κριμα !
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό veteriarian » 27 Ιούλ 2019, 09:37

πριν 2 βδομαδες στην αχαια σε θαλασσα μπροστα απο ξενοδοχειο γεματο κοσμο ηρθε ενας παππους απο τις Αλικες με το ψαροκαικο τουθ το παλιο και τα 2 εγγονια του για βολτα και καλα. ουτε 200 μετρα απο την ακτη. δεν κοιταγε ποιος ειναι στη θαλασσα μπροστα του. απλα κολυμπαει κοσμος εκει. Εριξε αγγυρα και εκαναν βουτια τα εγγονια. και οταν πηρα το λιμενικο να ερθει γρηγορα να του ΜΑΜΗΣΟΥΝ τα Πρεκια για να μην το ξανακανει μου ειπαν να πω ονοματεπονυμο και τηλεφωνο γιατι αλλιως λεει δεν ερχονται...δεν εμπιστευονται ανωνυμα τηλεφωνα. ΑΚΟΥΤΕ ΡΕ???
αλλα την επομενη φορα θα τα δωσω!

ντροπη να πεθαινει ή να σακατευεται κοσμος για παντα απο μια τετοια μαλακια.
veteriarian

Νέα δημοσίευσηαπό labrax7 » 27 Ιούλ 2019, 11:05

veteriarian έγραψε:πριν 2 βδομαδες στην αχαια σε θαλασσα μπροστα απο ξενοδοχειο γεματο κοσμο ηρθε ενας παππους απο τις Αλικες με το ψαροκαικο τουθ το παλιο και τα 2 εγγονια του για βολτα και καλα. ουτε 200 μετρα απο την ακτη. δεν κοιταγε ποιος ειναι στη θαλασσα μπροστα του. απλα κολυμπαει κοσμος εκει. Εριξε αγγυρα και εκαναν βουτια τα εγγονια. και οταν πηρα το λιμενικο να ερθει γρηγορα να του ΜΑΜΗΣΟΥΝ τα Πρεκια για να μην το ξανακανει μου ειπαν να πω ονοματεπονυμο και τηλεφωνο γιατι αλλιως λεει δεν ερχονται...δεν εμπιστευονται ανωνυμα τηλεφωνα. ΑΚΟΥΤΕ ΡΕ???

Επώνυμη καταγγελία άλλη φορά, αλλιώς δεν έρχονται ποτέ. Είναι και δική μας ευθύνη να εκλείψουν τέτοιες ανεύθυνες συμπεριφορές.
Άβαταρ μέλους
labrax7

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Ιούλ 2019, 11:34

veteriarian έγραψε:πριν 2 βδομαδες στην αχαια σε θαλασσα μπροστα απο ξενοδοχειο γεματο κοσμο ηρθε ενας παππους απο τις Αλικες με το ψαροκαικο τουθ το παλιο και τα 2 εγγονια του για βολτα και καλα. ουτε 200 μετρα απο την ακτη. δεν κοιταγε ποιος ειναι στη θαλασσα μπροστα του. απλα κολυμπαει κοσμος εκει. Εριξε αγγυρα και εκαναν βουτια τα εγγονια. και οταν πηρα το λιμενικο να ερθει γρηγορα να του ΜΑΜΗΣΟΥΝ τα Πρεκια για να μην το ξανακανει μου ειπαν να πω ονοματεπονυμο και τηλεφωνο γιατι αλλιως λεει δεν ερχονται...δεν εμπιστευονται ανωνυμα τηλεφωνα. ΑΚΟΥΤΕ ΡΕ???

Με απόκρυψη πήρες ???διότι όταν πήρα εγώ το 108 κανείς δεν μου ζήτησε όνομα ??
Εξάλλου όλοι έχουμε ιστορίες να λέμε από άσχετους καρασχετους καπεταναίους ούτε καν του γλυκού νερού και θεωρώ ότι θα έπρεπε να καταργηθεί από χτες η δίχως άδεια ταχύπλοου χειρισμός σκάφους πλαστικού με τριάντα ίππους μηχανή και δεκαπεντε ίππους μηχανή σε φουσκωτό και να γίνει άμεσα απαιτητική η άδεια χειρισμού σκάφους εφόσον έχει ακόμα και δύο ίππους μηχανή πάνω ακόμα και ηλεκτρική μηχανή ,αυτό το έχω ταχύπλοο με τριανταρα μηχανη δίχως να έχω κάνει κάποια μαθήματα δίχως να ξέρω τον ΚΟΚ της θάλασσας κτλ.και με φουλ γκάζια και με 21+ μίλια την ώρα να οργώνω της θάλασσες ????μόνον σε αυτή τη καταραμένη χώρα γίνεται από απολίτιστους πολίτες και από τον απολίτιστο δημοσιουπαλληλικης νοοτροπίας κρατικό μηχανισμό με αποτέλεσμα κάθε χρόνο την απώλεια ανθρώπινων ζωών στην στεριά και στην θάλασσα .
Δυστυχώς ,δεν υπάρχει ελπίδα για αυτή τη χώρα με αυτούς που ζουν εδώ
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 27 Ιούλ 2019, 12:43

thalassa50 έγραψε:

Εξάλλου όλοι έχουμε ιστορίες να λέμε από άσχετους καρασχετους καπεταναίους ούτε καν του γλυκού νερού και θεωρώ ότι θα έπρεπε να καταργηθεί από χτες η δίχως άδεια ταχύπλοου χειρισμός σκάφους πλαστικού με τριάντα ίππους μηχανή και δεκαπεντε ίππους μηχανή σε φουσκωτό και να γίνει άμεσα απαιτητική η άδεια χειρισμού σκάφους εφόσον έχει ακόμα και δύο ίππους μηχανή πάνω ακόμα και ηλεκτρική μηχανή ,αυτό το έχω ταχύπλοο με τριανταρα μηχανη δίχως να έχω κάνει κάποια μαθήματα δίχως να ξέρω τον ΚΟΚ της θάλασσας κτλ.και με φουλ γκάζια και με 21+ μίλια την ώρα να οργώνω της θάλασσες ????μόνον σε αυτή τη καταραμένη χώρα γίνεται από απολίτιστους πολίτες και από τον απολίτιστο δημοσιουπαλληλικης νοοτροπίας κρατικό μηχανισμό με αποτέλεσμα κάθε χρόνο την απώλεια ανθρώπινων ζωών στην στεριά και στην θάλασσα .

Καλα μη λες μονο εδω. Στις ΗΠΑ μεχρι δεκαμετρο δεν θες αδεια. Κακως βεβαια και γω ειμαι της αποψης και πατινι να οδηγας στη θαλασσα να εχεις διπλωμα
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Ιούλ 2019, 14:47

Navaho έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

Καλα μη λες μονο εδω. Στις ΗΠΑ μεχρι δεκαμετρο δεν θες αδεια. Κακως βεβαια και γω ειμαι της αποψης και πατινι να οδηγας στη θαλασσα να εχεις διπλωμα

εκει ομως υπαρχει σοβαρος και αυστηρος ελεγχος παντου και διχως να πεις κιχ ,και δυσκολο να πιστεψει καποιος οτι στο αμερικα παιρνεις ενα κρουιζερ και βγαινεις θαλλασα διχως αδεια ταχυπλοου η αλλο διπλωμα ????πραγματι απιστευτο

υγ.ο φιλος ηταν 64 ετων καθηγητης και ειχε σημαδουρα

https://www.boatfishing.gr/me-simadoyra ... 0t9Yky1f_8
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 27 Ιούλ 2019, 16:56

Ki όμως βγαζουν κατι σαν διπλωμα (boating card) και ειναι πλεον υποχρεωτικό σε πολλές πολιτειες. Αντιστοιχα και Καναδα, αν θυμαμαι καλα μετα τα 16 παίρνουν για απεριοριστα αλογα και για jetski
Δινουν μονο θεωρητικές εξετασεις, δεν εχει πρακτικα στο νερο. Σε καποιες λιγες πολιτειες δε χρειαζεται ουτε αυτο, οδηγουν χωρις καθολου διπλωμα/κάρτα.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Ιούλ 2019, 19:12

panosti έγραψε:Ki όμως βγαζουν κατι σαν διπλωμα (boating card) και ειναι πλεον υποχρεωτικό σε πολλές πολιτειες. Αντιστοιχα και Καναδα, αν θυμαμαι καλα μετα τα 16 παίρνουν για απεριοριστα αλογα και για jetski
Δινουν μονο θεωρητικές εξετασεις, δεν εχει πρακτικα στο νερο. Σε καποιες λιγες πολιτειες δε χρειαζεται ουτε αυτο, οδηγουν χωρις καθολου διπλωμα/κάρτα.

Δεν το γνωρίζω ,αλλά έστω και θεωρητικά μόνον είναι καλό διότι μαθαίνεις χίλια τα εκατό πολύ περισσότερα από ότι εδώ στα θεωρητικά και εδώ δεν έχει ούτε θεωρητικά όπως είπαμε μέχρι 30 ίππους.Εγκληματικο σφάλμα του ελληνικού κράτους να αφήνεις κάποιον δίχως γνώσεις να αλονιζει της θάλασσες και παραλίες με ταχύτητες άνω των 21 νμ ,απλά τράτζικ
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 28 Ιούλ 2019, 12:59

Τραγικό αυτό που συμβαίνει κάθε χρόνο και κρίμα το παληκάρι.
Δυστηχώς ίσως πρέπει Ιούλιο και Αύγουστο να μένουμε εκτός νερού ή ισως σε μακρινούς τόπους με σκάφος από πάνω.
Τα κανάλια όπως πάντα ξεφτίλες το ένα στο ρεποτραζ ο θεός να το κάνει έδειχνε έναν τύπο χωρίς πλωτήρα με μαγιό να βουτάει,το άλλο ακόμη πιό άθλιο έδειχνε έναν τύπο με μπουκάλα και ψαροντούφεκο. :banghead:
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό Probably » 28 Ιούλ 2019, 15:08

Δυστυχώς παιδιά . Το μέρος που ήταν ο άνθρωπος είναι ένα από τα πολυσύχναστα μέρη του νησιού από άποψη κίνησης με σκάφη. Θέλει πολύ προσοχή το καλοκαίρι. Εγώ για αυτόν το λόγο σχεδόν σταματάω να βουτάω Ιούλιο και Αύγουστο. Ο κάθε άσχετος νοικιάζει μια βάρκα και κάνει ότι να ναι. Το βλέπουμε παντού ακόμα και στις παραλιες. Η σημαδούρα δεν θεωρώ οτι σε προστατεύει . Μόνο αν έχεις βαρκάρη στη βάρκα πάνω από το κεφάλι σου ή μόνο εντελώς παράκτια ,βράχο βράχο. Κριμα ο άνθρωπος κουράγιο στους δικούς του .
Του εταζε σαργους στα κατρακυλια!!! :D
Probably

Νέα δημοσίευσηαπό datura72 » 28 Ιούλ 2019, 18:46

Ειναι μεχρι να φυγει καμια διφτερη σε κανα ματι .Θα βλεπουνε πλωτηρα και θα τους φευγει ο κωλος.
be nice...or fuck off.
datura72

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 28 Ιούλ 2019, 19:41

Probably έγραψε:Δυστυχώς παιδιά . Το μέρος που ήταν ο άνθρωπος είναι ένα από τα πολυσύχναστα μέρη του νησιού από άποψη κίνησης με σκάφη. Θέλει πολύ προσοχή το καλοκαίρι. Εγώ για αυτόν το λόγο σχεδόν σταματάω να βουτάω Ιούλιο και Αύγουστο. Ο κάθε άσχετος νοικιάζει μια βάρκα και κάνει ότι να ναι. Το βλέπουμε παντού ακόμα και στις παραλιες. Η σημαδούρα δεν θεωρώ οτι σε προστατεύει . Μόνο αν έχεις βαρκάρη στη βάρκα πάνω από το κεφάλι σου ή μόνο εντελώς παράκτια ,βράχο βράχο. Κριμα ο άνθρωπος κουράγιο στους δικούς του .

Πόσο βράχο βράχο ????γιατί πριν πολλά χρόνια πέντε μέτρα από τα βράχια της Πύλου στραβωσε η πρώτη βέργα από βλάκα φουσκωτακια με δύο πιτσιρίκες μέσα :D :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επόμενο

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες