• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ποστάρισμα, κριτική και ευαισθησία....

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Ποστάρισμα, κριτική και ευαισθησία....

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 13 Απρ 2011, 11:08

Παρατηρείται κατά καιρούς το φαινόμενο, να ποστάρει κάποιος ενα θέμα(κυρίως στα ψαρέματα) και ενω περιμένει μόνο παλαμάκια, όταν ακούει αρνητικά σχόλια να πικραίνεται και να ζητάει μέχρι και διαγραφή γιατί θίχτηκε.

Με αφορμή αυτό, θέλω να πω τα παρακάτω.

Όταν ποστάρουμε ένα θέμα, ΑΥΤΟΜΑΤΑ μπαίνουμε σε μια διαδικασία κριτικής και αξιολόγησης θεμιτής ή αθέμιτης.
Στα fora υπάρχουν 3 κατηγορίες ανθρώπων.

1.Οι ζηλόφθονες.Θεωρώ ότι είναι η μειοψηφία.Υπάρχουν κάποιοι, που ενδεχομένως έχουν κάποια κόμπλεξ και είναι αρνητικοί σε όλα, χωρίς λόγο, απλά γιατί με τον αρνητισμό τους αισθάνονται ότι ανεβαίνουν οι ίδιοι.

2.Οι ισορροπημένοι.Εδώ έχουμε μια περίπτωση, στην οποία μπορεί να βγει κάποια αρνητική διάθεση, αλλά δεν είναι απο κακία.Περισσότερο γίνεται, γιατί περνάνε μέσα από κάποια φίλτρα,ενδεχομένως αυστηρά, ότι βλέπουν και δεν αισθάνονται την ανάγκη να βαράνε παλαμάκια σε όλα.Θα πουν το καλό, αλλά θα πούνε και το αρνητικό αν έτσι το βλέπουν.

3.Οι παλαμάκιδες.Αυτοί έχουν ρόλο αντισταθμιστικό στην πρώτη κατηγορία, και λένε μπράβο και βαράνε παλαμάκια σε όλα, πολλές φορές μάλιστα το κάνουν από αντίδραση, σε οποιοδήποτε αρνητικό πει κάποιος, ακόμα και αν αυτό είναι δικαιολογημένο.Το κύριο επιχείρημα είναι το "όσα δεν φτάνει η αλεπού..." ή το "να 'τανε η ζήλια ψώρα..." και κατόπιν αρχίζουν τα παλαμάκια.

Όποιος ποστάρει λοιπόν, θα πρέπει να θεωρεί δεδομένο οτι θα αντιμετωπίσει και τις 3 παραπάνω κατηγορίες.
Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι κανέναν δεν ενοχλούν οι παλαμάκιδες.Τι πιο ευχάριστο απο κάποιον που τονώνει τον εγωισμό μας ?

Ομως κάποιοι αρχίζουν και αισθάνονται δυσάρεστα εως πολύ δυσάρεστα με τα αρνητικά σχόλια.

Εαν λοιπόν ανήκετε σε αυτούς που έχουν υπερβολικά ευαίσθητη ψυχή, ΜΗΝ ποστάρετε.Σας το ζητάμε σαν χάρη.
Ειναι βέβαιο οτι θα στεναχωρηθείτε και πιθανότατα το post σας θα καταλήξει σε μια συζήτηση με εσάς συνεχώς στην άμυνα και το topic να εκτροχιάζεται και στο τέλος να μας ζητάτε να σας διαγράψουμε γιατί οι "κακοί άνθρωποι" σας πρόσβαλαν.
Απο την άλλη αν επιμένετε να ποστάρετε, θα πρέπει απο πριν να είστε ΒΕΒΑΙΟΙ οτι θα ακούσετε και αρνητικά.Δεν ειναι ΚΑΚΟ.Ετσι λειτουργεί ο κόσμος.
Αντιμετωπίστε το ΩΡΙΜΑ

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Re: Ποστάρισμα, κριτική και ευαισθησία....

Νέα δημοσίευσηαπό tolis78 » 13 Απρ 2011, 11:44

Σωστότατος! :good: :good: :good: :good:
tolis78

Νέα δημοσίευσηαπό petros78 » 13 Απρ 2011, 12:23

Παντα ετσι λειτουργουσαν τα φορουμ... :hello: :hello:
Εδώ το blog μου: http://camouflage-paint-on-spearguns.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
petros78

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 13 Απρ 2011, 12:32

Καντε το sticky για να το χωνεψουν όλοι.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό paraktios » 13 Απρ 2011, 12:33

Θα πάρω το θάρρος να προσθέσω και μια τέταρτη κατηγορία-Τα Πειραχτήρια :D
Άβαταρ μέλους
paraktios

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 13 Απρ 2011, 12:38

paraktios έγραψε:Θα πάρω το θάρρος να προσθέσω και μια τέταρτη κατηγορία-Τα Πειραχτήρια :D

Ααααα ωστε εσύ πήρες το θαρρος .....!!! Φέρτο πίσω!!! Είναι δικό μου αυτό το θάρρος ! Να βρείς δικό σου!!

\:D/
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό yavorsub » 13 Απρ 2011, 12:49

: =D> =D> =D> Μπραβο ! =D> =D> =D>

.......(τορα εγο που ειμαι ) :lol: :lol: :lol:
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.
yavorsub

Νέα δημοσίευσηαπό giodem » 13 Απρ 2011, 13:47

Μπράβο πολύ σωστές όλες αυτές οι επισημάνσεις.
Θέλω και εγώ να προσθέσω κάτι. Απευθυνόμενος προς νέους γενικά τόσο σε ηλικία όσο και στην μικρή κοινωνία των ψαράδων που μπαίνουν για πρώτη φορά μέσα από το ίντερνετ.

Παιδιά μέχρι να γνωριστείτε σε κάποια εκδήλωση με μερικά μέλλη έτσι είναι τα πράγματα ακριβώς. Αν όμως γνωρίσεις τον άλλον πιείς και κάνα δυο κρασάκια παρέα, αποκτάς τη νοοτροπία της παρεούλας. Φιλτράρεις λίγο διαφορετικά τα γραφόμενα και <<αντέχεις>> λίγο περισσότερο κριτική. Επιπλέον αναγνωρίζεις την εικόνα του κάθε ανθρώπου που γράφει εδώ μέσα. Για παράδειγμα πριν γνωρίσω από κοντά τον Ρηχοπατιά και τον Λευτέρη τον κολλητό του είχα μία άλλη άποψη. Μετά την συγκέντρωση κατάλαβα ότι αυτά τα δύο άτομα γεννήθηκαν για καλαμπούρι.
Γιώργος Δεμέτης
Άβαταρ μέλους
giodem

Νέα δημοσίευσηαπό μονομαχος » 13 Απρ 2011, 14:03

paraktios έγραψε:Θα πάρω το θάρρος να προσθέσω και μια τέταρτη κατηγορία-Τα Πειραχτήρια :D

Πολλα θαρρετα παιρνεις εσυ!
μονομαχος

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 13 Απρ 2011, 14:14

Βεβαια Γίωργο ολοι μας πρεπει να λαμβανουμε υπόψην μας ότι επειδη ο γραπτος λόγος ειναι δύσκολος να κατανοηθεί 100%, θα πρεπει να προσεχουμε τι γράφουμε και πως το γράφουμε και να χρησιμοποιούμε και καμια φατσούλα εκει που μπορει να δημιουργηθούν παρεξηγησεις. Εκτός εαν ο σκοπός ειναι να δημιουργηθει!

Νομίζω οτι αυτό σε ενα φόρουμ ειναι πιο βασικό, απο το να πρεπει να γνωριζουμε τον άλλο για να γραψουμε μια αντιθετη άποψη σε κατι που μας θίγει ή μας βρίσκει αντίθετους. Η υποχρεωση λοιπόν ειναι αμοιβαία.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό screptos » 13 Απρ 2011, 14:55

εγώ κύριε διαχειριστή σε πια κατηγορία εντασσομε μπορείς να μου πεις με ενδιαφερει
ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΘΕΟΣ
Άβαταρ μέλους
screptos

Νέα δημοσίευσηαπό kabouras » 13 Απρ 2011, 15:02

Johnkokk έγραψε:Στα fora υπάρχουν 3 κατηγορίες ανθρώπων.

1.Οι ζηλόφθονες.Θεωρώ ότι είναι η μειοψηφία.Υπάρχουν κάποιοι, που ενδεχομένως έχουν κάποια κόμπλεξ και είναι αρνητικοί σε όλα, χωρίς λόγο, απλά γιατί με τον αρνητισμό τους αισθάνονται ότι ανεβαίνουν οι ίδιοι.

2.Οι ισορροπημένοι.Εδώ έχουμε μια περίπτωση, στην οποία μπορεί να βγει κάποια αρνητική διάθεση, αλλά δεν είναι απο κακία.Περισσότερο γίνεται, γιατί περνάνε μέσα από κάποια φίλτρα,ενδεχομένως αυστηρά, ότι βλέπουν και δεν αισθάνονται την ανάγκη να βαράνε παλαμάκια σε όλα.Θα πουν το καλό, αλλά θα πούνε και το αρνητικό αν έτσι το βλέπουν.

3.Οι παλαμάκιδες.Αυτοί έχουν ρόλο αντισταθμιστικό στην πρώτη κατηγορία, και λένε μπράβο και βαράνε παλαμάκια σε όλα, πολλές φορές μάλιστα το κάνουν από αντίδραση, σε οποιοδήποτε αρνητικό πει κάποιος, ακόμα και αν αυτό είναι δικαιολογημένο.Το κύριο επιχείρημα είναι το "όσα δεν φτάνει η αλεπού..." ή το "να 'τανε η ζήλια ψώρα..." και κατόπιν αρχίζουν τα παλαμάκια.

Σίγουρα υπάρχουν κ άλλες κατηγορίες μέσα στα φόρουμ...
πχ διαφημιστάκιδες, αστειάκιδες, ξερόλες, διάσημοι, άσημοι, κλπ κλπ

αφού άνοιξε λοιπόν αυτό το θέμα μήπως μπορείς να μας πεις κ την προσωπική σου άποψη για το ποιοι ποστάρουν λιγότερο από τις 3εις παραπάνω κατηγορίες που έβαλες? :-k (πρόσεξε δεν ρωτάω ποίοι είναι λιγότεροι ρωτάω, ποίοι γράφουν λιγότερο ???)
Τελευταία επεξεργασία από kabouras και 13 Απρ 2011, 15:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
kabouras

Νέα δημοσίευσηαπό lioskos » 13 Απρ 2011, 15:08

...θα παρακαλουσα να τοποθετηθει επι μερους ο space :mrgreen:
..είμαι περίφανος για τα γκλοπάκια μου...είναι το σύμβολο του καρατερίστα..
Επισήμανσις*το αστειο ξεθύμανε,έχετε αρχίσει να μας εκνευρίζετε!!!
lioskos

Νέα δημοσίευσηαπό moby » 13 Απρ 2011, 17:32

Εγω δεν συμφωνω με την κατηγοριοποιηση, απλα γιατι
ο καθε ενας αναλογα με την φαση που περναει μπορει να
γραψει κατι διαφορετικο η' να αντιδρασει με καποιον αλλο τροπο
απο τον συνηθισμενο του. Αντιθετα θεωρω αδυνατο και βαρετο
καποιος να ειναι συνεχια σε μια φαση..

Γενικοτερα η ολη ιδεα της κατηγοριποιησης που επιχειρειται
μου φαινεται ακυρη, γιατι και 'τσουβαλιαζει'
αφθερετα τα μελη και τις συμπεριφορες τους,
αλλα και προχωραει
σε γενικοτητες που δεν βοηθουν.
moby

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 13 Απρ 2011, 17:39

:-k χμμμ καπως ετσι.συν την κατηγορια των επιστημονων.εγω λεω οτι ολοιοι επιστημονες γινανε,δεν γενηθηκαν.εε!υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οπως φαινεται και ειναι αρκετοι αναμεσα στους ψαροκυνηγους :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Επόμενο

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες