• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΣΦΑΓΕΑΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗ.

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Re: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΣΦΑΓΕΑΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗ.

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 31 Αύγ 2010, 16:33

Για να μείνουμε επί τη ευκαιρία και στα νομοθετικά, "Σημαδούρα ΚΙΤΡΙΝΗ, με σημαιάκι ΚΙΤΡΙΝΟΥ χρώματος με διαγώνια ΚΟΚΚΙΝΗ γραμμή", αν θυμάμαι καλά, επιβάλλει ο νομοθέτης, τη στιγμή που διεθνώς το σύμβολο της -όποιας- υ/β δραστηριότητας είναι η κόκκινη σημαία με τη διαγώνια άσπρη γραμμή... Δεν είμαι νομικός, αλλά ένα σωρό "ΛαΚαΜίες" μπορεί να επικαλεστεί ο χειριστής για να υποβαθμίσει το βαθμό ενοχής του το λιγότερο...
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό Makis Goussias » 01 Σεπ 2010, 10:45

καρασφαγέας και φονιάς είναι ο τύπος όταν περνάει με τσίτα τα γκάζια δίπλα από ακτή και βάρκα....και σημαδούρα να μην είχε το άτυχο παλλικάρι τι δικαιολογία είναι αυτή? δεν θα μπορούσε δλδ κάποιος να βρίσκεται μέσα στο νέρο έχοντας τραβήξει έτσι μια βουτιά πάνω από τη βάρκα??? καλοκαίρι είναι.....

χτύπησε το παιδί και σηκώθηκε και έφυγε......μέσα να τον χώσουν τον π.....η !!!
Makis Goussias

Νέα δημοσίευσηαπό istioforos » 01 Σεπ 2010, 11:26

skarofonias έγραψε:
xristos_ έγραψε:
Strikes-Pathos έγραψε:Τι να πω ρε παιδια σιγουρα ο οδηγος ειναι απαραδεχτος και αδικαιολογητος, αλλα πιστευω πως για να σε παρει παραμαζωμα σκαφος φταις και εσυ...

Καταρχας το σκαφος το ακους απο 1χλμ χαλαρα σε ανοιχτη θαλασσα, αλλα και σε κλειστη περιοχη το αντιλαμβανεσαι αρκετα νωρις.

Εαν δεις οτι ερχεται καταπανω σου αγνωντας σημαδουρα-χερια-ψαροντουφεκο, τα σκαφη πανω απο 2-3 μετρα βυθισμα δεν εχουν... κανε μια βουτια χαλαρη και ας σκοτωσει τη σημαδουρα...

Μάλλον φίλε μου Strikes-Pathos δεν έχεις ακούσει 4χρονη μηχανή. Γιατί αυτή δεν την ακούς ούτε από το ένα μέτρο!!!!!!!!
Α! και σε μένα προσωπικά δεν μου έχει αναποδογυρίσει ποτέ η σημαδούρα και για να λέμε και του στραβού το δίκιο αφού ο Μπαχράμης ήταν νόμιμος άλλο τόσο νόμιμος θα έπρεπε να είναι και ο "ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ" . Πρέπει να σταματήσουμε σε αυτή τη χώρα να δικαιολογούμε το κάθε τι. Στη θάλασσα δεν υπάρχει καμία ασφάλεια και αυτός ο Αύγουστος ήταν ο τελευταίος που ψάρεψα γιατί πιθανότατα του χρόνου μπορεί να είμαι ο επόμενος «Μπαχράμης»…

φιλε χρηστο εχεις δικιο με εχει χτυπηση ψαροβαρκα με 25 τετραχρονη μηχανη και δεν ακουσα παρα μονο το χτυπημα στο κεφαλι αιτια αυτου οτι α μαγκανιας ο μπαρμπας εριχνε δυχτια κοιταζοντας την πρυμνη και η μηχανη στο ρελαντι σημαδουρα ειχα τοτε στρογγυλη ασπρη μπλε με σημαιακι και νερο σε μικρο θαλαμο για να ειναι ορθια.
το αποτελεσμα?6 ωρες πονοκεφαλος και παρολιγο να τις φαω με το κουπι απο το γερο μαγγανια.....

Το πως ακουγεται ενα σκαφος μεσα στο νερο ειναι συναρτηση διαφορων παραγοντων
ταχύτητα
κατευθυνση /διευθυνση
ειδος σκαφους
μηχανη
τοποθεσια(ανοιχτη θαλασσα η κλειστος διαυλος)
Πολλες φορες ακουμε τρομερο θορυβο και διαπιστωνουμε πως το σκαφος ειναι πολυ μακρια μας.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ενα σκαφος με τεραχρονη με μεση ταχυτητα χωρις να ζοριζει την μηχανη του που ερχεται επανω μας το ακουμε οταν
φτασει πολυ κοντα μας οταν ειναι πολυ αργα δηλαδη.Δεν νομιζω πως καποιος θα ακουσει σκαφος και δεν θα γυρισει να δει που ειναι.
Αυτο νομίζω πώς συνέβει καί στον ατυχο μπραχάμη δεν το ακουσε παρα μονο οταν ηταν πολυ αργα η καθολου αλλιως θα ειχε βουτηξει να γλιτωσει..
"scripta manent , verba volant "
Άβαταρ μέλους
istioforos

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 01 Σεπ 2010, 11:39

sotosdeep έγραψε:Για να μείνουμε επί τη ευκαιρία και στα νομοθετικά, "Σημαδούρα ΚΙΤΡΙΝΗ, με σημαιάκι ΚΙΤΡΙΝΟΥ χρώματος με διαγώνια ΚΟΚΚΙΝΗ γραμμή", αν θυμάμαι καλά, επιβάλλει ο νομοθέτης, τη στιγμή που διεθνώς το σύμβολο της -όποιας- υ/β δραστηριότητας είναι η κόκκινη σημαία με τη διαγώνια άσπρη γραμμή... Δεν είμαι νομικός, αλλά ένα σωρό "ΛαΚαΜίες" μπορεί να επικαλεστεί ο χειριστής για να υποβαθμίσει το βαθμό ενοχής του το λιγότερο...

Υπάρχουν μέλη του φόρουμ που είναι λιμενικοί και μπορούν να το διευκρινήσουν. Πάντως αν κάτι ισχύει διεθνώς, ισχύει και στην Ελλάδα (ιδίως σε θέματα ναυσιπλοϊας).
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 01 Σεπ 2010, 13:38

theo-attack έγραψε:Υπάρχουν μέλη του φόρουμ που είναι λιμενικοί και μπορούν να το διευκρινήσουν. Πάντως αν κάτι ισχύει διεθνώς, ισχύει και στην Ελλάδα (ιδίως σε θέματα ναυσιπλοϊας).

Aν ισχύει το παραπάνω είναι πολύ καλό στοιχείο για την υπόθεση αλλά και για εμάς.
Καλού κακού θα βάψω τη σημαδούρα μου με κίτρινο σπρέϋ.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό dread.dcs » 01 Σεπ 2010, 13:47

Ειτε κιτρινο, ειτε κοκκινο χρωμα σημαδουρας, αν ο οδηγος του σκαφους εχει κοντρα ηλιο δεν βλεπει τιποτα.
Ζω απο τυχη, οταν σκαφος περασε πανω απο τη σημαδουρα και κοιταζοντας προς αυτο δεν εβλεπα καθολου καλα.
Κριμα παντως.....
Γιώργος Ανδρεάδης
Άβαταρ μέλους
dread.dcs

Νέα δημοσίευσηαπό nikws7 » 01 Σεπ 2010, 13:48

Το είχα διαβάσει σε βυθό της προηγούμενης δεκαετίας

"σημαδούρα έντονου κίτρινου χρώματος έγραφε ( και έβαλα τον πατέρα μου να μου πάρει κίτρινη για αυτό το θυμαμε ), για το σημαιάκι δεν ξέρω

όσο για το να ρωτήσουμε λιμενικό είναι τουλάχιστον αστείο, σορρυ για τα παιδιά του φόρουμ που είναι λιμενικοί και ξέρουν λόγο του ότι ασχολούντε, αλλά το 99,9% των λιμενικών δεν έχουν ιδέα.
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta
nikws7

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 01 Σεπ 2010, 14:11

Το σημαιάκι πρέπει να γράφει Υ/Δ σε κίτρινο φόντο με πορτοκαλί διαγώνια γραμμή!! ](*,) Πιασταυγόκαικούρεφτο!...........

Όπως είπε κι'ένας φίλος,......Θα καταλάβει ο ξένος χειριστής τι σημαίνει αυτή η σημαία;;.....την στιγμή που η διεθνής σημαία για καταδύσεις είναι κόκκινη με λευκή διαγώνιο γραμμή;;
1.jpg

Αυτή πάλι είναι μιά σημαία που σημειώνει ότι υπάρχει δύτης σε κατάδυση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό skarofonias » 01 Σεπ 2010, 14:43

PanEx έγραψε:Το σημαιάκι πρέπει να γράφει Υ/Δ σε κίτρινο φόντο με πορτοκαλί διαγώνια γραμμή!! ](*,) Πιασταυγόκαικούρεφτο!...........

Όπως είπε κι'ένας φίλος,......Θα καταλάβει ο ξένος χειριστής τι σημαίνει αυτή η σημαία;;.....την στιγμή που η διεθνής σημαία για καταδύσεις είναι κόκκινη με λευκή διαγώνιο γραμμή;;
1.jpg

Αυτή πάλι είναι μιά σημαία που σημειώνει ότι υπάρχει δύτης σε κατάδυση.

αυτην ειχα κι εγω στην περιπτωση που προανεφερα
ΤΟ ΖΟΡΙ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΑΡΓΟ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ
Άβαταρ μέλους
skarofonias

Νέα δημοσίευσηαπό salpa » 01 Σεπ 2010, 14:52

μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο : http://nomothesia.ependyseis.gr/eu-law/ ... odyId=2767

το οποιο ειναι πολυ καινουργιο ΦΕΚ (2005) και λεει στο αρθρο 11 :
.jpg

βεβαια αντε να βρεις ακρη αφου λεει για καταδυσεις αναψυχης!!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
salpa

Νέα δημοσίευσηαπό masouras » 01 Σεπ 2010, 16:06

e ρε τσοπάνηδες ξύλο που σας χρειάζεται!!! ( δεν μιλάω για τους φιλήσυχους βοσκούς των βουνών, μιλάω για τους νεόπλουτους βλάχους που περνούν ένα 10metro και την βλέπουνε γαμαουα!)
και μένα πήγε να με φάει ένας φέτος! 20 μετρα από την σημαδούρα και εμενα με πήρα ξυστα το μπαλόνι του.
και μου ζήταγε τα ρέστα μετά ο κατσικοβλαχος!
https://www.youtube.com/c/giorgosmasouras
masouras

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 01 Σεπ 2010, 16:33

Το θέμα είναι οτι λόγω του ότι ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος, κάποιος που σκότωσε θα την βγάλει λάδι.... :-({|=
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 01 Σεπ 2010, 17:01

masouras έγραψε:e ρε τσοπάνηδες ξύλο που σας χρειάζεται!!! ( δεν μιλάω για τους φιλήσυχους βοσκούς των βουνών, μιλάω για τους νεόπλουτους βλάχους που περνούν ένα 10metro και την βλέπουνε γαμαουα!

Χαλάρωσε συνάδελφε,
Δεν μιλάμε μόνο γι'αυτούς που λές παραπάνω,κουβεντιάζουμε για να βοηθηθούμε όλοι,εκτός από ψ/τ είμαστε και οδηγοί ταχυπλόων,όλοι πρέπει να βοηθηθούμε από τέτοιες περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 01 Σεπ 2010, 17:05

Ο αδελφός μου χομπίστας με σκάφος...μου έλεγε οτι πέρασε ξυστά από ψαροτουφεκά ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑΔΟΥΡΑ που αποφάσισε να διασχίση την
απόσταση Μαυρο Λιθάρη μέχρι το απέναντι νησάκι.

Του έχω εφιστήσει 1000 φορές να προσέχει, να κόβει, να...να...να... αλλα και τι να κάνει αν ο άλλος δεν έχει καν σημαδούρα;

Παιδά πολλές φορές ισχύει κ αυτό που λέει η έκφραση....Η Κακιά στιγμή
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό masouras » 01 Σεπ 2010, 17:27

παιδιά, εννοείτε ότι δεν είναι όλοι τσοπάνηδες και εννοείτε ότι δεν τους αντιμετωπίζω όλους έτσι. εγώ είμαι πάντα καλοπροαίρετος.
ΑΛΛΑ! όταν τον πιάνεις τον άλλον και του λες φιλε ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ και σου λέει είδα ΚΑΙ την σημαδούρα ΚΑΙ την βάρκα αλλα απλά δεν με νοιάζει να πήγαινες αλλου, τον κοπανάς η δεν τον κοπανάς??? εγώ δεν κρατήθηκα πάντως...
https://www.youtube.com/c/giorgosmasouras
masouras

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες