• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΣΦΑΓΕΑΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗ.

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Re: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΣΦΑΓΕΑΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗ.

Νέα δημοσίευσηαπό dimak » 16 Αύγ 2010, 21:35

Ψάρεμα Αύγουστο στις ανοιχτωσιές της κυπαρισσίας με αυτή τη σημαδούρα ?????
Η ευθύνη του πιθανώς άσχετου με το σκάφος είναι σχεδόν ολοκληρωτική!
Ξέρουμε καλά ὸμως ότι οι περισσότεροι καραβοκύρηδες είναι τέτοιου είδους.
Δυστυχώς οι σημαδούρες που κυκλοφορούν είναι απολύτως ανεπαρκείς , ειδικά όταν υπάρχει έστω και λίγο κύμα.
Καλύτερα να λειτουργούμε με τη λογική ότι η σημαδούρα μας κατά κανόνα δε φαίνεται και να παίρνουμε τα μέτρα μας.

Τι να πω. Κουράγιο στην οικογένειά του!!!!
dimak

Νέα δημοσίευσηαπό gismo2008 » 16 Αύγ 2010, 21:52

Καλοδεχουμενη και σεβαστη η γνωμη σου συναδελφε deep για deep αλλα οποιος εχει σκαφος οφειλει να ακολουθει και καποιους βασικους κανονες.Οσο για την σημαδουρα συμφωνω απολυτα μαζι σου,οσο και στο θεμα ασφαλειας ζευγαριου.Ομως δεν ειναι λιγο παραξενο στο οτι αφεθηκε ελευθερος?Προσωπικα φετος γλυτωσα το κεφαλι μου 5 φορες,τα σκαφη περοσανε 30 μετρα απο τα βραχια που εκανα ψαροντουφεκο και μαλιστα την μια φορα περασε ταχυπλοο πανω απο το κεφαλι μου την ωρα που βρισκομουνα σε φαση αναδυσης.
TRY NOT TO BE A CUNT .
gismo2008

Νέα δημοσίευσηαπό Deep_για_Deep » 16 Αύγ 2010, 22:11

gismo2008 έγραψε:Καλοδεχουμενη και σεβαστη η γνωμη σου συναδελφε deep για deep αλλα οποιος εχει σκαφος οφειλει να ακολουθει και καποιους βασικους κανονες.

Γιωργη το ιδιο πρεπει να πουμε και για τον ψαροκυνηγο ο οποιος κινδυνευει περισσοτερο απο τον χειρηστη!

gismo2008 έγραψε: Οσο για την σημαδουρα συμφωνω απολυτα μαζι σου,οσο και στο θεμα ασφαλειας ζευγαριου.

καπου διαβασα πως ψαρευαν μακρια απο το δικο τους σκαφος....κακος γιατι την βαρκα τους θα την εβλεπε ο αλλος!

gismo2008 έγραψε: Ομως δεν ειναι λιγο παραξενο στο οτι αφεθηκε ελευθερος?Προσωπικα φετος γλυτωσα το κεφαλι μου 5 φορες,τα σκαφη περοσανε 30 μετρα απο τα βραχια που εκανα ψαροντουφεκο και μαλιστα την μια φορα περασε ταχυπλοο πανω απο το κεφαλι μου την ωρα που βρισκομουνα σε φαση αναδυσης.

αλλο αφεθηκε ελευθερος με δικαστικη αποφαση και αλλο εφεθηκε ελευθερος μεχρι να γινει η δικη !!!
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>
Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 16 Αύγ 2010, 22:31

Τι να πω ρε παιδια σιγουρα ο οδηγος ειναι απαραδεχτος και αδικαιολογητος, αλλα πιστευω πως για να σε παρει παραμαζωμα σκαφος φταις και εσυ...

Καταρχας το σκαφος το ακους απο 1χλμ χαλαρα σε ανοιχτη θαλασσα, αλλα και σε κλειστη περιοχη το αντιλαμβανεσαι αρκετα νωρις.

Εαν δεις οτι ερχεται καταπανω σου αγνωντας σημαδουρα-χερια-ψαροντουφεκο, τα σκαφη πανω απο 2-3 μετρα βυθισμα δεν εχουν... κανε μια βουτια χαλαρη και ας σκοτωσει τη σημαδουρα...
Η ποιότητα του ψαροκυνηγού δεν φαίνεται απ το όπλο του, ή τις υπερψαριές του, αλλά απ το πότε εκείνος κρίνει οτι πρέπει να αφαιρέσει μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 16 Αύγ 2010, 23:34

μολλις γυρισα απο κυπαρισσια οπου εκανα διακοπές (πατριδα μου). Το παιδι που εχει το σκαφος που πηγε για ψάρεμα το θυμα ειναι φιλος . ειδοποιηθηκα αμεσα και μιση ωρα μετα το συμβαν ημουν στο λιμάνι.
ΔΕΔΟΜΕΝΑ
1. σημαδουρα κοκκινη omer με ψηλο σημαιακι το οποιο δεν βρεθηκε αφου εφυγε πανω απο την σημαδουρα.
2. το σκοινι της σημαδουρας ηταν κομμένο 40 ποντος απο την ανεμη. στην ουσια περασε πανω απο την σημαδουρα.
3. το σκαφος που προκαλεσε το ατυχημα ερχόταν απο φιλιατρα προς κυπαρισσια και η ωρα ήταν 7.30 αρα ο ηλιος δεν μπορει να τον τυφλωσε μιας και ήταν κοντα στην δυση του και οχι κοντρα
4. το θυμα βρισκοταν πολυ κοντα στην βαρκα και προς την ακτη, ενω οι αλλοι δυο ηταν επισης κοντα στην βαρκα αλλα προς τα βαθια και απο την αλλη πλευρα.
5. χτυπησε το παιδι και αρχισε να κανει γυρους γυρω του βρισκομενος σε κατασταση σοκ, ενω οταν οι αλλοι δυο μαζευαν το παιδι καθοταν στα 100 μετρα μακρια και κοιτουσε ενω αμεσως μετα γυρισε στο λιμανι φωναζοντας σκοτωσα ανθρωπο και παραδωθηκε.

Αυτο που εγω πιστεύω οτι εγινε είναι οτι είδε την αλλη σημαδουρα και πηγε να περάσει αναμεσα στο σκάφος και την ακτη.
αυτο που δεν δικαιολογήτε είναι οτι περασε πολυ κοντά στο αγκυροβολημένο σκάφος και φυσικα οτι επεσε στην ουσια πανω στην σημαδουρα του θυματος.
Το οτι είναι ελευθερος μου κανει εντύπωση γιατι το συμβάν περιέχει εγκατάλειψη.
η αγνοια σε συνδιασμο με την περιέργια (τι κανουν αυτοι εδω?) ειναι ενας συνδυασμος που σκοτώνει.
δεν θέλω να γραψω λεπτομέρειες θεωρω οτι τα στοιχεία που δινω ειναι τα αληθη, αλλα δεν ημουν και παρον
προσοχη γιατι οι περισοτεροι δεν εχουν ιδεα τι κανουμε και πως και εγω το ειδα για μια ακομα φορα με το σκληρότερο τροπο αλλα και απο τις ερωτήσεις και τις απορίες του κοσμου στο λιμάνι ( ψαραδες λιμενικοι λουόμενοι) που ήταν τελείος ασχετες.
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 17 Αύγ 2010, 01:07

Αν η στολή σου είναι είτε χοντρή είτε έχει πολύ καλή εφαρμογή στην κουκούλα μπορει και να μην το ακούσεις έγκαιρα.

Όταν ερχεται ένα σκάφος επάνω σου θέλει τεράστια ψυχραιμία για να βουτηξεις. Πόσοι την έχουν;
Ι
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό seahunter96 » 18 Αύγ 2010, 14:04

Ακομα δεν εχει βγει το πραγματικο πορισμα ομως οπως και να χει κρημα(ακουγεται οτι την σημαδουρα την ειχε αρκετα μακρια )
Λούπης
seahunter96

Νέα δημοσίευσηαπό Astakos » 18 Αύγ 2010, 16:24

Λοιπόν μάγκες δεν ήθελα να γράψω για το συμβάν όμως βλέπω να αναφέρεται μερικοί πράγματα τα οποία δεν στέκουν και απλά τα ακούσατε ή τα διαβάσατε όπως τον τελευταίο φίλο που λεει ότι η "ακούγεται" πως η σημαδούρα ήταν μακριά κτλ....... Ο Παναγιώτης ήταν πολύ καλός φίλος και παρακαλώ πολύ να μην λέμε μ@λ@κίες που ακούμε ή απλά διαβάζουμε. ο φίλος ο πεσκανδρίτσας είπε τα πράγματα όπως έγιναν. απλά ο φούστης που τον χτύπησε μετά γύρισε να δει τι ήταν αυτό που χτύπησε έφυγε και μετά ξαναγύρισε την ώρα που προσπαθούσαν οι δύο φίλοι του να τον ανασύρουν. υποθέτουν οι γιατροί ότι αν τους είχε βοηθήσει ή είχε βγάλει αυτός τον Παναγιώτη από το νερό μπορεί κ να ήταν ζωντανός (λίγες πιθανότητες αλλά είχε κάποιες). Βέβαια είχε πάθει σοκ (δεν θέλω να δώσω λεπτομέρειες για τις στιγμές εκείνες). Το ότι είπε πως είχε κόντρα ήλιο είναι ΨΕΜΑ αφού την ώρα του συμβάντος ο ήλιος είναι στην πλάτη του. Η προπέλα πέρασε δίπλα από τη σημαδούρα αφού έχει κόψει το σκοινί στην ανέμη. Ο 55χρονος αυτός είναι όπως μου είπαν λαμόγιο που έχει άκρες και χρήμα και όπως καταλαβαίνεται στην Ελλάδα ήμαστε και δεν θα του κάνουν τίποτα. Ήδη κατά την αναπαράσταση προσπάθησαν να μπαλώσουν πολλά. Αυτά.
Πάντως τα παιδιά στην Καλαμάτα προσπαθούν να μην το αφήσουν έτσι. Και δεν πρέπει πρώτα για τον Παναγιώτη και έπειτα για την οικογένειά του.
Τη θάλασσα δεν την κληρονομήσαμε από τους πατεράδες μας,
απλά τη δανειζόμαστε από τα παιδιά μας...
Άβαταρ μέλους
Astakos

Νέα δημοσίευσηαπό atasos » 18 Αύγ 2010, 16:35

Ανδρεάκος Τάσος
"wet and happy"
Άβαταρ μέλους
atasos

Νέα δημοσίευσηαπό Astakos » 18 Αύγ 2010, 17:03

Όπως είπα και πριν η αβάντα πάει σύννεφο. όλοι ασχολούνται με το χρώμα (λες και το 95% των ψαροντουφεκάδων έχουν κίτρινο !!!!!!!) της σημαδούρας. Η σημαία της σημαδούρας έφυγε μόλις χτυπήθηκε από το σκάφος πάντως.
δεν θέλω να συνεχίσω γιατι θα φάω ποινή από τον Πάνο από τις παναγίες που θα ρίξω πρώτα για το σινάφι μου.

"προφανώς πουλάνε ψάρια"!!!!!!!!!!!!!!
"δεν ήταν κανένας πάνω στο σκάφος να μου κάνει νόημα πως έχω ρίξει ανθρώπους μέσα χωρίς σημαδούρες"!!!!!!!!

Αυτά είπε και τον άφησαν ελεύθερο!!!και η σημαδούρα που χτύπησε???τέλος πάντως τέλος
Τη θάλασσα δεν την κληρονομήσαμε από τους πατεράδες μας,
απλά τη δανειζόμαστε από τα παιδιά μας...
Άβαταρ μέλους
Astakos

Νέα δημοσίευσηαπό gismo2008 » 19 Αύγ 2010, 21:08

πεστα φιλε μου αστακε πεστα ολα με τον κ@@@@@@@@α
TRY NOT TO BE A CUNT .
gismo2008

Νέα δημοσίευσηαπό xristos_ » 31 Αύγ 2010, 14:05

Strikes-Pathos έγραψε:Τι να πω ρε παιδια σιγουρα ο οδηγος ειναι απαραδεχτος και αδικαιολογητος, αλλα πιστευω πως για να σε παρει παραμαζωμα σκαφος φταις και εσυ...

Καταρχας το σκαφος το ακους απο 1χλμ χαλαρα σε ανοιχτη θαλασσα, αλλα και σε κλειστη περιοχη το αντιλαμβανεσαι αρκετα νωρις.

Εαν δεις οτι ερχεται καταπανω σου αγνωντας σημαδουρα-χερια-ψαροντουφεκο, τα σκαφη πανω απο 2-3 μετρα βυθισμα δεν εχουν... κανε μια βουτια χαλαρη και ας σκοτωσει τη σημαδουρα...

Μάλλον φίλε μου Strikes-Pathos δεν έχεις ακούσει 4χρονη μηχανή. Γιατί αυτή δεν την ακούς ούτε από το ένα μέτρο!!!!!!!!
Α! και σε μένα προσωπικά δεν μου έχει αναποδογυρίσει ποτέ η σημαδούρα και για να λέμε και του στραβού το δίκιο αφού ο Μπαχράμης ήταν νόμιμος άλλο τόσο νόμιμος θα έπρεπε να είναι και ο "ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ" . Πρέπει να σταματήσουμε σε αυτή τη χώρα να δικαιολογούμε το κάθε τι. Στη θάλασσα δεν υπάρχει καμία ασφάλεια και αυτός ο Αύγουστος ήταν ο τελευταίος που ψάρεψα γιατί πιθανότατα του χρόνου μπορεί να είμαι ο επόμενος «Μπαχράμης»…
xristos_

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 31 Αύγ 2010, 14:08

Έχουμε νέα;;
Τι έγινε τελικά;;
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό skarofonias » 31 Αύγ 2010, 14:25

xristos_ έγραψε:
Strikes-Pathos έγραψε:Τι να πω ρε παιδια σιγουρα ο οδηγος ειναι απαραδεχτος και αδικαιολογητος, αλλα πιστευω πως για να σε παρει παραμαζωμα σκαφος φταις και εσυ...

Μάλλον φίλε μου Strikes-Pathos δεν έχεις ακούσει 4χρονη μηχανή. Γιατί αυτή δεν την ακούς ούτε από το ένα μέτρο!!!!!!!!
Α! και σε μένα προσωπικά δεν μου έχει αναποδογυρίσει ποτέ η σημαδούρα και για να λέμε και του στραβού το δίκιο αφού ο Μπαχράμης ήταν νόμιμος άλλο τόσο νόμιμος θα έπρεπε να είναι και ο "ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ" . Πρέπει να σταματήσουμε σε αυτή τη χώρα να δικαιολογούμε το κάθε τι. Στη θάλασσα δεν υπάρχει καμία ασφάλεια και αυτός ο Αύγουστος ήταν ο τελευταίος που ψάρεψα γιατί πιθανότατα του χρόνου μπορεί να είμαι ο επόμενος «Μπαχράμης»…

φιλε χρηστο εχεις δικιο με εχει χτυπηση ψαροβαρκα με 25 τετραχρονη μηχανη και δεν ακουσα παρα μονο το χτυπημα στο κεφαλι αιτια αυτου οτι α μαγκανιας ο μπαρμπας εριχνε δυχτια κοιταζοντας την πρυμνη και η μηχανη στο ρελαντι σημαδουρα ειχα τοτε στρογγυλη ασπρη μπλε με σημαιακι και νερο σε μικρο θαλαμο για να ειναι ορθια.
το αποτελεσμα?6 ωρες πονοκεφαλος και παρολιγο να τις φαω με το κουπι απο το γερο μαγγανια.....
ΤΟ ΖΟΡΙ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΑΡΓΟ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ
Άβαταρ μέλους
skarofonias

Νέα δημοσίευσηαπό Smernas » 31 Αύγ 2010, 16:17

Στο παρελθόν (οι παλιότεροι θα θυμούνται αρκετές περιπτώσεις ) η σημαδούρα έχει αθωώσει αρκετούς χασάπηδες .
Στην συγκεκριμένη περίπτωση αφού υπάρχουν 2 μάρτυρες από τη μεριά του παιδιού που χάθηκε άδικα - και εφόσον δεν έχουν αμφιβολίες για το τι έγινε (πάντα υπάρχει η περίπτωση να δημιουργηθούν τέτοιες κατά τη διάρκεια μιας δίκης ) ο τύπος δεν καθαρίζει . [-X

Κρίμα για το παιδί που πήγε άδικα .
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.
Άβαταρ μέλους
Smernas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες