• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μεγάλη σφυρίδα, αλλά χωρίς βολή.

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Μεγάλη σφυρίδα, αλλά χωρίς βολή.

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 11 Σεπ 2019, 10:31

Μια κι εχω καιρό να ποστάρω, είπα να βάλω τούτο το χθεσινό βίντεο.

Στο τελευταίο ψάρεμα μου και καθώς έψαχνα ενα τόπο, έτυχα πάνω στο ίσως πιο εντυπωσιακό ψάρι των θαλασσών μας.Και σαφώς στο πιο ψυχασθενές.

Αν και το βίντεο τα λέει ολα, θα κάνω μια σύντομη περιγραφή των γεγονότων γι' αυτούς που αρέσκονται στο διάβασμα.

Χθες λοιπόν πήγα σε γνωστό μου τόπο, κυρίως για να βρώ ενα ροφό που είχε ξεψαρίσει τραυματισμένος, απο ενα φίλο πριν 2-3 μέρες, μπας και τον βρώ.

Η βουτιά γίνεται στα 15 μέτρα για να ψάξω το σημείο.Η ορατότητα σχετικά καλή για το μέρος.Κάθομαι στον βυθό, ψευτοκαρτερεύοντας και κοιτώντας αν κάνει κανα κόψιμο παρα μέσα.Δεν βλέπω τίποτα κι αρχίζω την ανάδυση.Καθώς εχω ανέβει ήδη 2-3 μέτρα, αντιλαμβάνομαι κίνηση δεξιά μου.Κοιτάω και μόλις έχει σπάσει μια μεγάλη σφυρίδα που καθόταν αθέατη δίπλα μου, σε απόσταση 4-5 μέτρα απο μένα (αυτό είναι το πρώτο πλάνο που θα δείτε στο βίντεο).

Χαλάρωση στην επιφάνεια και βουτιά βαθύτερα, υποψιασμένος αυτή τη φορά.Ελάχιστα πριν αγγίξω βυθό και καθώς σκανάρω τον τόπο την βλέπω να κάθεται ακίνητη μπροστά κι αριστερά.
Το ψάρι ειναι εντελώς ακινητο, κεφαλωμένο, δεν πεταλουδίζει κι η ουρά διπλωμένη έτοιμη για εκτόξευση.
Αρχίζω να κινούμαι προς τα πάνω της αργά.Ξαφνικά σηκώνεται κι αρχίζει να ερχεται κι αυτή προς τα πάνω μου.Κι εκεί που τη φαντάζομαι στο κάρβουνο, κάνει το γνωστό μπράφ και διακτινίζεται.
Το ψάρι μπορεί και να το είχα, αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω βολή αφού δεν αισθάνθηκα σίγουρος, οπότε μου έμεινε ενα ωραίο πλάνο και μια ωραία εικόνα.

Την επόμενη φορά.

phpBB [video]
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Re: Μεγάλη σφυρίδα, αλλά χωρίς βολή.

Νέα δημοσίευσηαπό SpyrosX » 11 Σεπ 2019, 10:43

Πιστευω την ειχες. Ποσες και ποσες φορες δεν εχω πατησει την σκανδαλη και χτυπαω μετα το κεφαλι μου για τον στιγμιαιο δισταγμο... τα αντανακλαστικα υποτασονται στην μαγεια της θαλασσας.
SpyrosX

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 11 Σεπ 2019, 10:44

πολύ ωραίο πλάνο πράγματι
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 11 Σεπ 2019, 10:47

Τυπική συμπεριφορά σφυρίδας.Σίγουρα την "είχες" όμως πάντα όταν δεν είμαστε σίγουροι καλύτερα να μην ρίχνουμε. Το πότε προχωράς προς το ψάρι, πότε σταματάς και συνεχίζεις, πότε ρίχνεις είναι κάτι που δεν προβλέπεται, δεν διδάσκεται. Μόνο μαθαίνεται με τα χρόνια και πάλι όχι πάντα σίγουρα, απλά αυξάνονται οι πιθανότητες υπέρ σου. Ήταν ρηχά, είχες κάνει προετοιμασία, είχες ανάσα. Πάγωσε λίγο μόλις την είδες. Κινήθηκε? Σταμάτα ξανά μέχρι να ηρεμήσει το ψάρι και ξανά......
:hello: :hello: :hello:
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό GoRaN » 11 Σεπ 2019, 10:49

Όμορφο πλάνο!!!
Έτυχα και γώ ενός ανάλογου σκηνικού πρόσφατα μόνο που εμένα με περίμενε στα μεσόνερα...
Το ψάρι το υπολόγισα περίπου 5-6 κιλά.
Σε καινούρια βάρκα μπήκα!
GoRaN

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 11 Σεπ 2019, 10:55

Αχ αυτο το σπασιμο που κανουν οι ατιμες απο το πουθενα και εξαφανιζονται..... :(
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 11 Σεπ 2019, 11:06

Psarogiatros έγραψε:Τυπική συμπεριφορά σφυρίδας.Σίγουρα την "είχες" όμως πάντα όταν δεν είμαστε σίγουροι καλύτερα να μην ρίχνουμε. Το πότε προχωράς προς το ψάρι, πότε σταματάς και συνεχίζεις, πότε ρίχνεις είναι κάτι που δεν προβλέπεται, δεν διδάσκεται. Μόνο μαθαίνεται με τα χρόνια και πάλι όχι πάντα σίγουρα, απλά αυξάνονται οι πιθανότητες υπέρ σου. Ήταν ρηχά, είχες κάνει προετοιμασία, είχες ανάσα. Πάγωσε λίγο μόλις την είδες. Κινήθηκε? Σταμάτα ξανά μέχρι να ηρεμήσει το ψάρι και ξανά......
:hello: :hello: :hello:

To λάθος ήταν που συνέχισα να κινούμαι, μόλις ξεκίνησε να έρχεται αυτή.Αυτό το κατάλαβα (κατόπιν εορτής). :)

Tις σφυρίδες τωρα τις μαθαίνω.Ηξερα για την ψυχασθένεια.Πρέπει να βρω τρόπο να την ξεπεράσω :mrgreen:
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 11 Σεπ 2019, 11:21

Johnkokk έγραψε:To λάθος ήταν που συνέχισα να κινούμαι, μόλις ξεκίνησε να έρχεται αυτή.Αυτό το κατάλαβα (κατόπιν εορτής). :)

Tις σφυρίδες τωρα τις μαθαίνω.Ηξερα για την ψυχασθένεια.Πρέπει να βρω τρόπο να την ξεπεράσω :mrgreen:

α γειά σου φίλε μου.
δεν έχουν πρόβλεψη. σε στέλνουν ψυχίατρο άρπα κόλλα!!!
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 11 Σεπ 2019, 11:58

πολύ ωραίες εικόνες...όπως τα είπε ο πσαρογιατρός που είναι μάστερ! :hello:
(ΥΓ. εγώ κΑΝω κι ένα άλλο κόλπο σε απονήρευτα ψάρια για να τις ηρεμήσω έξτρα: ότΑΝ σταματάω να σέρνομαι βυθίζω την άκρη της μύτης στην άμμο...Η βολή γρήγορη αλλά όχι βιαστική... :) )
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 11 Σεπ 2019, 12:50

Δεν αποκλείεται να ξαναβρεθείτε και δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο τυχερή.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε: εγώ κΑΝω κι ένα άλλο κόλπο σε απονήρευτα ψάρια για να τις ηρεμήσω έξτρα: ότΑΝ σταματάω να σέρνομαι βυθίζω την άκρη της μύτης στην άμμο...

Του όπλου τη μύτη ή τη δικιά σου Μπιλ; :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 11 Σεπ 2019, 12:56

ΧΟΝΤΡΟ :^o
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 11 Σεπ 2019, 12:57

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:πολύ ωραίες εικόνες...όπως τα είπε ο πσαρογιατρός που είναι μάστερ! :hello:
(ΥΓ. εγώ κΑΝω κι ένα άλλο κόλπο σε απονήρευτα ψάρια για να τις ηρεμήσω έξτρα: ότΑΝ σταματάω να σέρνομαι βυθίζω την άκρη της μύτης στην άμμο...Η βολή γρήγορη αλλά όχι βιαστική... :) )

... την άκρη της μύτης της βέργας.... :unsure:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 11 Σεπ 2019, 13:06

Ευτυχώς γιατί η δικιά μου η μύτη θέλει πηγάδι για να μπει όλη.... :)
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 11 Σεπ 2019, 13:23

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:ΧΟΝΤΡΟ :^o

:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 11 Σεπ 2019, 14:14

Johnkokk έγραψε:Μια κι εχω καιρό να ποστάρω, είπα να βάλω τούτο το χθεσινό βίντεο.

Στο τελευταίο ψάρεμα μου και καθώς έψαχνα ενα τόπο, έτυχα πάνω στο ίσως πιο εντυπωσιακό ψάρι των θαλασσών μας.Και σαφώς στο πιο ψυχασθενές.

Αν και το βίντεο τα λέει ολα, θα κάνω μια σύντομη περιγραφή των γεγονότων γι' αυτούς που αρέσκονται στο διάβασμα.

Χθες λοιπόν πήγα σε γνωστό μου τόπο, κυρίως για να βρώ ενα ροφό που είχε ξεψαρίσει τραυματισμένος, απο ενα φίλο πριν 2-3 μέρες, μπας και τον βρώ.

Η βουτιά γίνεται στα 15 μέτρα για να ψάξω το σημείο.Η ορατότητα σχετικά καλή για το μέρος.Κάθομαι στον βυθό, ψευτοκαρτερεύοντας και κοιτώντας αν κάνει κανα κόψιμο παρα μέσα.Δεν βλέπω τίποτα κι αρχίζω την ανάδυση.Καθώς εχω ανέβει ήδη 2-3 μέτρα, αντιλαμβάνομαι κίνηση δεξιά μου.Κοιτάω και μόλις έχει σπάσει μια μεγάλη σφυρίδα που καθόταν αθέατη δίπλα μου, σε απόσταση 4-5 μέτρα απο μένα (αυτό είναι το πρώτο πλάνο που θα δείτε στο βίντεο).

Χαλάρωση στην επιφάνεια και βουτιά βαθύτερα, υποψιασμένος αυτή τη φορά.Ελάχιστα πριν αγγίξω βυθό και καθώς σκανάρω τον τόπο την βλέπω να κάθεται ακίνητη μπροστά κι αριστερά.
Το ψάρι ειναι εντελώς ακινητο, κεφαλωμένο, δεν πεταλουδίζει κι η ουρά διπλωμένη έτοιμη για εκτόξευση.
Αρχίζω να κινούμαι προς τα πάνω της αργά.Ξαφνικά σηκώνεται κι αρχίζει να ερχεται κι αυτή προς τα πάνω μου.Κι εκεί που τη φαντάζομαι στο κάρβουνο, κάνει το γνωστό μπράφ και διακτινίζεται.
Το ψάρι μπορεί και να το είχα, αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω βολή αφού δεν αισθάνθηκα σίγουρος, οπότε μου έμεινε ενα ωραίο πλάνο και μια ωραία εικόνα.

Την επόμενη φορά.

phpBB [video]

Ωραίο στόρυ , μπορώ να πω ότι συναγωνίζεται και ξεπερνά το βίντεο :thumbsup:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση