• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψαροτουφεκο τελος...

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: Ψαροτουφεκο τελος...

Νέα δημοσίευσηαπό naraya » 10 Σεπ 2013, 17:02

ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ !!! δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά μου αρέσουν πολύ οι απόψεις σου :D
δεν βλέπεις πλέον συχνά ελευθερη σκέψη να εκφράζεται :)
να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, να είσαι γεμάτος υγεία εσύ και η οικογενια σου,
και να εμφανίζονται μπροστά σου τα μέσα για να επιτυγχάνεις κάθε σου στόχο.
και πάλι μπράβο σου για την επιλογή σου να αφήσεις κάτι που λατρεύεις,
ώστε να μην ρισκάρεις ούτε 1 / 1 .000 000 000 για τα δώρα που έχεις στην ζωή σου.

(αχ καιρό είχα να γραψω και το χάρηκα )
naraya

Νέα δημοσίευσηαπό gatsi » 10 Σεπ 2013, 18:24

Γεια σου Φώτη, μου δημιούργησες κάποιες απορίες, οπότε βόηθα λίγο αδερφέ.
Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε:Ψάρια όταν βγάζω, βγάζω πολλά. Μπορεί να είναι 20 κιλά σκουμπριά, 15 κιλά καθετή, 40 κιλά φαγκριά, ή 100 κιλά ξιφίες (αυτά είναι πραγματικές ψαριές). Ξεκάθαρα παράνομες. Ψάρια δε πουλάω για ένα πολύ απλό λόγο. Το ψάρεμα είναι το χόμπυ μου (έτσι το αντιμετωπίζω από 14 χρονών που πάτησα πρώτη φορά την σκανδάλη) και το χρηματοδοτώ, δε με χρηματοδοτεί. Επίσης τα ψάρια μου κοστίζουν πολύ περισσότερο από την τιμή που πληρώνει η αγορά και θα ήταν απλά ηλίθιο να τα πουλάω.

Με μπέρδεψες.
Κάνεις παράνομες ψαριές. Το αναφέρεις για να πούμε μπράβο για τις ψαριές ή για το θάρρος σου να το παραδέχεσαι δημόσια;
Βγάζεις πολλά ψάρια αλλά δεν πουλάς. Δεν μου πέφτει λόγος, αλλά προλαβαίνετε να τα καταναλώνετε;

Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε:Μπήκα μετά από πολύ καιρό στο φορουμ και είχα τα παλιά κλασσικά ποστ με την γκρίνια και τους χαρακτηρισμούς με κορυφή ένα ποστ του Άρη με 70 σελίδες ουρά ( το οποίο φυσικά δε διάβασα μιας και πολλά παρόμοια και με άλλους πρωταγωνιστές έχω διαβάσει στο παρελθόν)

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να διαβάσεις 70 σελίδες, το πιθανότερο είναι να χάσεις τη μπάλα. Τέτοια ποστ παρακολουθούνται μόνο όταν είναι ζεστά. Γιατί όμως το σνομπάρεις αφού δεν ξέρεις τι ειπώθηκε;
Γράφτηκαν 70 σελίδες, που σημαίνει ότι πολλούς ψ/τάδες "μαλάκες ή και γαμώ τα άτομα", τους απασχολεί σοβαρά το συγκεκριμένο θέμα και μπήκαν στον κόπο να καταθέσουν τις απόψεις τους. Μην τους γειώνεις...

Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε:Έχω λοιπόν να πώ το εξής και στις δύο πλευρές, εγκρατείς και μη. Ψαρεύτε για πάρτη σας, κάντε το χόμπυ σας και ευχαριστηθείτε το. Κάποτε ο Ζωνομέσης είχε πει μια πολύ σοφή κουβέντα σε αυτό εδω το φορουμ. ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ.

Κάντε ότι γουστάρετε, είτε είναι ένα ψαράκι, είτε θέλετε να σηκώσετε τη θάλασσα, κάντε το χόμπυ σας όπως αντιλαμβάνεστε τη λέξη χόμπυ ο καθένας σας (νόμιμο, παράνομο, ηθικό, ανήθικο, κτλ). Αυτό προτρέπεις να κάνουμε;

Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε:Η ζωή είναι δύσκολη, είναι όμως και ωραία, αλλά σίγουρα είναι πολύ σύντομη. Μην χαλιέστε-χαλάτε τους άλλους επειδή πέθανε ένας ροφός ή επειδή θέλετε να προκαλέσετε με μία φωτό. Φυσικά είστε ελεύθεροι να κάνετε ότι θέλετε.

Δεν χαλιέται κανένας επειδή πέθανε ένας ροφός ούτε για μια φωτό.
Χαλιόμαστε μερικοί με τη νοοτροπία μερικών άλλων να θεωρούνε τη θάλασσα κτήμα τους. Να αρπάζουν ότι και όσα μπορούν σε αυτή τη σύντομη ζωή, και να μη δίνουν λογαριασμό σε κανένα, ούτε καν στα παιδιά σου.

Να χαίρεσαι φίλε Φώτη τα παιδιά σου, και όλοι μας.
Παράτησες το ψ/τ για να είσαι όσο μπορείς κοντά στα παιδιά σου.
Να ξέρεις όμως ότι δεν αρκεί να είσαι κοντά στα παιδιά σου στο παρόν.
Θα πρέπει όσο περνά από το χέρι σου να διασφαλίσεις και το μέλλον τους.
Σε χαιρετώ. :hello:
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...
Άβαταρ μέλους
gatsi

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 10 Σεπ 2013, 19:51

:-k έχει πολλά ψάρια και να κάνουμε ότι θέλουμε χωρίς τιψης? :unsure:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 10 Σεπ 2013, 20:05

Πέρασε σχεδόν κανα μισάωρο που βασανιζόμουν πως θα διατυπώσω τους προβληματισμούς μου χωρίς να με παρεξηγήσεις φίλε Φώτη και άκρη δεν έβγαζα.. :beg: Όσπου ήρθε ο σωτήρ gatsi :amen:
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 10 Σεπ 2013, 20:21

Δεν κατάλαβα το συγκεκριμένο ποστάρισμα....
Πουλάς δεν πουλάς ψάρια ειναι οκ οι υπέρ ψαριές και το να μην ξέρεις που να σταματήσεις και να γίνεσαι έρμαιο της βουλιμικότιτα σου;
Δεν βλάπτει το οικοσύστημα αυτό; Μπορεί να θέλει κάποιος να πιάσει όλη την Θάλασσα... Αλλά αυτό παρεμβαίνει στην Ελευθερία του άλλου.
Ότι και όποιος παρεμβαίνει στην ελευθεριά του άλλου θα με βρίσκει ενάντια του...
Ας σταματήσουν οι άνθρωποι να νομίζουν ότι όλος ο κόσμος έχει κέντρο το εγωιστικό τους εγώ.
Αυτό θα ήθελες να διδάξει τα παιδιά σου σύγχρονε προοδευτικέ άνθρωπε που ΔΕΝ ΨΑΡΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΆΝΕΙΣ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΣΟΥ

Δεν μετράει το ότι κάποιος μπορεί να γουστάρει απλός να βλέπει τα ψάρια στην θάλασσα χωρίς να τα ψαρεύει, δεν μετράει αυτού του ανθρώπου το δικαίωμα η το τι θα βρουν οι επόμενες γενεές... Γιατί αυτό που απολαμβάνεις το βρήκες κληρονομιά από άλλους προγενέστερους ανθρώπους .Και άμα δεν σου αρέσει αυτό που βρήκες στο χέρι σου ειναι να το αλλάξεις "αλλάζοντας τον εαυτό σου" θα έχεις συμβάλει στην καλυτερεύσει αυτού.
ΜΕ ΤΡΕΛΑΊΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΛΉΨΕΙΣ ΌΤΙ ΑΡΠΆΞΕΙ Ο ΚΟΛΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑ.....

ΕΎΧΟΜΑΙ ΚΑΜΙΆ ΦΟΡΆ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΊ ΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ- ΨΆΡΕΜΑ ΚΛΠ ΓΙΑΤΊ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ
Κοιτώντας την και ξέροντας οτι η θάλασσα ειναι υγιείς Θα ήμουν ο πιο γεμάτος άνθρωπος στον κόσμο και δεν θα ένιωθα ένοχες για το κάθε ψάρι που πήρα και συνέβαλα στην καταστροφή της.
Άβαταρ μέλους
alygistos

Νέα δημοσίευσηαπό Φώτης Φλεβοτόμος » 10 Σεπ 2013, 23:00

Gatsi θα με συγχωρέσεις που δεν θα κάνω τα quote όπως εσύ γιατί δεν ξέρω πως..

Καταρχήν χαίρομαι που σε μπέρδεψα γιατί προσπάθησες να καταλάβεις τι λέω. Λοιπόν...

Το θέμα του ποστ μου δεν είναι το τι κάνω εγώ με τα ψάρια που πιάνω (άλλωστε θα ήταν γελοίο να ποστάρω ψαριές ενός ψαρά επιφανείας σε ένα φορουμ ψαροτούφεκου) μπράβο για τα ψάρια μου δεν μου χρειάζεται να ακούσω από άγνωστους, δεν τα ποστάρω ούτε σε φορουμ ψαρέματος επιφανείας, ούτε θεωρώ θαρραλέο να παραδεχτώ ότι είμαι παράνομος κάπου που δεν θα έχω συνέπειες. Θεωρώ όμως γελοίο και υποκριτικό τον νόμο περί ερασιτεχνικής αλιείας και δεν τον ακολουθώ.

Όσον αφορά τις 70 σελίδες τοπικ, έχω διαβάσει πολλά τοπικ 30 + σελίδων στο παρελθόν και μου φάνηκαν όλα παρόμοια και ανενδιαφέροντα στο μεγλύτερο μέρος τους μιας και τα περισσότερα ποστ ήταν προειδοποιήσεις διαχειρηστών και άσχημοι χαρακτηρισμοί. Αν μου το συνιστάς όμως θα κάτσω να το διαβάσω.

Για το τρίτο που λές, ναι αυτό προτείνω ακριβώς. Θα το αναλύσω επιφανειακά για να καλύψω και την υπόλοιπη απάντησή σου. Ο ερασιτέχνης έχει συγκεκριμένα εργαλεία στην διάθεσή του και ελάχιστο χρόνο να τα χρησημοποιήσει. Περιορίζεται από τις καιρικές συνθήκες επίσης και τα ψάρια που μπορεί να πιάσει είναι ελάχιστα σε ποσοστό των ψαριών που αλιεύονται σε μία συγκεκριμένη περιοχή. Συνεπώς η ζημιά που προκαλεί στο περιβάλλον δεν είναι άξια αναφοράς. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ

Τι θέλω να πώ με όλα αυτά. Το ότι κάποιος πήρε πολλά ψάρια από τη θάλασσα δε σημαίνει ότι δεν την αγαπάει ούτε ότι είναι κατάπτυστος. Πολλές φορές (τις περισσότερες) δεν έχει πάρει τίποτα και είναι χαρούμενος και με το τίποτα.

Ελπίζω να έγινα κάπως κατανοητός και να κάλυψα και τους υπόλοιπους.

Καλές θάλασσες να έχουμε.
Άβαταρ μέλους
Φώτης Φλεβοτόμος

Νέα δημοσίευσηαπό Basil14 » 11 Σεπ 2013, 01:24

φίλε δεν θέλω να έρθω σε αντιπαραθέσει μαζί σου ....αλλά αυτό που λες ότι οποίος pairnei πολλά ψάρια δεν σημένει ότι δεν αγαπά την θάλασσα ..απλός δεν παίζει αυτός αγαπά μόνο τον εαυτό του ...και κάτι άλλο αν ισχύουν τα κιλά που πιάνεις απλός με έχεις σοκάρει αρνητικά με το σκεπτικό ότι δεν είσαι επαγγελματίας όπως λες
Basil14

Νέα δημοσίευσηαπό Pavlidis George » 11 Σεπ 2013, 10:30

Δραπέτης έγραψε:Θεωρώ ότι το ψαροτούφεκο είτε το έχεις στο αίμα σου είτε όχι, ακόμα και όταν έχεις να ψαρέψεις δέκα χρόνια.

Το αίμα νερό δεν γίνεται :hello:

Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε:
Ο τίτλος έχει να κάνει μόνο με τη συντηρητική μου φύση τώρα που τα παιδιά μου είναι μικρά και με χρειάζονται. Βουτάω συχνά χωρίς όπλο απλά δεν είμαι διατεθειμένος πιά να ρισκάρω ένα μπλέξιμο, ένα σφήνωμα, μία σαμπα κλπ κλπ.

Δεκτόν ... αλλά ρε Φώτη έχω την εντύπωση έτσι όπως τα λες ότι το ψαροτούφεκο για σένα είναι κάτι σαν αποστολή στη Νικαράγουα!
Άβαταρ μέλους
Pavlidis George

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 11 Σεπ 2013, 10:34

Αυτό είναι.... ότι δεν κοιτάμε τα δικά μας λάθει αλλά κοιτάμε και συγκρίνουμε τα λάθει μας σε σχέση με τα λάθει του άλλου... Αυτό είναι το τροχοπέδη του ανθρώπου και ωχαδερφισμός!

Δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε στο συγκεκριμένο ποτ, έχει ο καθένας τις απόψεις του... Και νομίζω ότι το ποστ αυτό έγινε απλός για να μας κάνει να εναντιωθούμε και να αρχίσουμε να τον κράζουμε προσδοκώντας να φτάσει τις 70 σελίδες του ποστ του ΑΡΗ και να κάνει την πλάκα του...
Το καλύτερο σε αυτά τα ποστ είναι η αποχή...
Άβαταρ μέλους
alygistos

Νέα δημοσίευσηαπό fotiosamor » 11 Σεπ 2013, 10:52

Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε: (άλλωστε θα ήταν γελοίο να ποστάρω ψαριές ενός ψαρά επιφανείας σε ένα φορουμ ψαροτούφεκου)

Την τούνα την έπιασες με ψτ? :-k
fotiosamor

Νέα δημοσίευσηαπό profodik » 11 Σεπ 2013, 11:25

Πολύ ενδιαφέρον (από ψυχολογική πλευρά)

Από τη στιγμή που η ομάδα (των ψαροντουφεκάδων) θεωρεί ότι κάποιος δεν ανήκει σε αυτήν, τότε οι απόψεις του αποδοκιμάζονται - λίγο ή πολύ - από τη πλειοψηφία της ομάδας.
profodik

Νέα δημοσίευσηαπό space » 11 Σεπ 2013, 13:46

profodik έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον (από ψυχολογική πλευρά)

Από τη στιγμή που η ομάδα (των ψαροντουφεκάδων) θεωρεί ότι κάποιος δεν ανήκει σε αυτήν, τότε οι απόψεις του αποδοκιμάζονται - λίγο ή πολύ - από τη πλειοψηφία της ομάδας.

Σ'όλο το φόρουμ συχνα πυκνά ο ένας αποδοκιμαζει τις αποψεις του άλλου, οποτε δεν ειναι θεμα ομάδων.

Φώτη θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ειναι περίεργο να αποχαιρετάς το ψαροτουφεκο:
α) επικαλουμενος και φορουμικους λόγους
β) αναλύοντας τις ψαρευτικές επιδόσεις επιφανείας
γ) ποστάροντας την τούνα

Γενικά οι αποχαιρετισμοί με ανακοινώσεις είναι συνήθως ένα απλο "εις το επανιδείν"

Οπότε καλή τυχη, να σαι γερός και εις το επανιδειν!
T.

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
space

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 11 Σεπ 2013, 14:07

space έγραψε: Γενικά οι αποχαιρετισμοί με ανακοινώσεις είναι συνήθως ένα απλο "εις το επανιδείν"

Οπότε καλή τυχη, να σαι γερός και εις το επανιδειν!

+1
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 11 Σεπ 2013, 14:36

το ποστ του άρη άνοιξε ορέξεις έδωσε θάρος και έδιωξε φόβους δισταγμούς :D :D :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Φώτης Φλεβοτόμος » 11 Σεπ 2013, 14:58

Space έχεις δίκιο, πολύ κακώς έγραψα το οτιδήποτε...

Για όσους λοιπόν
α)γουστάρουν μανούρα χαρακτηρισμους και χολή για τους συνανθρώπους τους
β)υποκρίνονται την οικολογία και την νομιμότητα με όνειρο να πιάσουν έναν τόνο (που είναι παράνομος και προστατευόμενο είδος)

Αντίο

Στους υπόλοιπους θέλω να πώ ότι μετάνιωσα που έγραψα το οτιδήποτε, ειδικά που εξέθεσα φωτό με τα παιδιά μου και τις απόψεις μου με ειλικρίνεια.

Καλές θάλασσες να έχετε και στο επανιδείν.

Παρακαλώ κάποιον διαχειριστή (σαν χάρη) να αφαιρέσει την φωτό που ποσταρα.
Άβαταρ μέλους
Φώτης Φλεβοτόμος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα καί τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: alekos 65, BLEVITHOS, dimkats, focus300, INBLUE, petrostovradaki και 12 επισκέπτες