• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΠΕΡΙ ΓΟΦΑΡΙΩΝ

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

ΓΟΦΑΡΙΑ,αναζητησεις

Νέα δημοσίευσηαπό lioskos1 » 28 Σεπ 2010, 13:17

προσωπικα εχω συναντησει το συγκεκριμενο θηραμα 3 φορες στη ψαρευτικη μου καριερα,οι δυο απο αυτες το τελευταιο σουκου στον ευβοικο, και αλλη μια φορα στο στενο ιθακης-κεφαλλονιας εποχη τελος ανοιξης.
και τις 3 φορες τα ψαρια ειχαν ακριβως την ιδια συμπεριφορα,δηλαδη, παντελη αδιαφορια για το καρτερι μου, και οποιου ειδους καραγκιοζιλικια(λαρυγγισμους,ξυσιματα κλπ)δοκιμασα για να με πλησιασουν!
και τις 3 φορες επισης βρισκομουν γηδη παρκαρισμενος σε ποστα(περιμενοντας να εμφανιστουν αλλα θηραματα) με καλη καλυψη και "ιδανικες" συνθηκες(ψιλοθολουρα κτλ)
τις 2 πρωτες φορες τα ψαρια ηταν κοπαδιαστα(3-4 ατομα) την 3η ενα ψαρι μονο του, ηρθε κατα μετωπο ,ενω εγω χαζευα ενα κοπαδι μουρμουρες οι οποιες σπασανε τρομοκρατημενες, και το πηρα χαμπαρι ενω ειχε ηδη πλησιασει σε αποσταση ενα μετρο απο το κεφαλι μου συνεχιζοντας ακαθεκτο την πορεια του αποκμακρυνομενο απο μενα,σε προσπαθεια να γυρισω το οπλο ,διαγραφοντας 180 μοιρες πορεια επανω του,(δεν αλλαξε πορεια ή ταχυτητα καθολου) η βολη εγινε στο φευγιο του με αποτελεσμα να σχιστει μετα απο 3-4 χτυπηματα στη βεργα!
και στις 3 περιπτωσεις μιλαμε για ψαρια μεγεθους απο 1.5 μεχρι 2,5 περιπου κιλα.
αλλος εμπειριες, γνωση της συμπεριφορας τους, συνθηκες,τοποι που προτιμαει?
lioskos1

Re: ΓΟΦΑΡΙΑ,αναζητησεις

Νέα δημοσίευσηαπό pittask » 28 Σεπ 2010, 15:19

Λοιπόν,έχουμε και λέμε!Εφέτος ,απο Ιούνη εως και τώρα έχω πάρει 10 γοφάρια απο 1,500,2+ κιλά.Τα περισσότερα, μα μικρότερα, τα βλέπω το πρώτο 15μερο του Ιούνη.Μιλάμε για Βόρειο Ευβοϊκό.Το Σεπτέμβρη τα ίδια.Τα φόρτε τους αρχίζουν τώρα που βγαίνουν οι κέφαλοι κατά εκατοντάδες....Απο αρχές έως και 20 Οκτώβρη οι κέφαλοι(μιλάμε για ψάρια 1,5 κιλού και πάνω)αλωνίζουν κυριολεκτικά.Τότε εμφανίζονται και οι κυνηγοί τους, τα γοφάρια. Εχω προλάβει ζωντάνο κέφαλο, κομμένο απο τη μέση και πίσω με τέλεια κοπή..... Εχω δεί μεγάλα ψάρια (6 κιλά και πάνω) αλλά βρισκόμουν σε λάθος πόστο.Για τα μικρότερα εφαρμόζω την ακόλουθη τεχνική: σε μέρος που εχω παρατηρήσει οτι συχνάζουν και έχω προσέξει την κατεύθυνση απ την οποία έρχονται ,καρτερεύω με την πλάτη στην ακτή(σε άλλα μέρη βλέπω προς την ακτή) και σε απόσταση 2-3 μέτρων απ΄αυτή.Το βλέμμα μου κοιτάει διαρκώς αριστερά και το όπλο λίγο δεξιά για να προλάβει ,λόγω της ταχύτητας που διαθέτουν. Όταν τα δω, προσπαθώ να ρίξω στο κέντρο του σώματος και οχι στο κεφάλι ,γιατί εφέτος απώλεσα 2-3 έτσι. Αυτά ισχύουν για την ακτή.Στην ξέρα πάλι, πρέπει να την έχεις στην πλάτη(και πάλι τίποτε δεν το εγγυάται).Αν το ψάρι είναι μεγάλο και βαριεστημένο, κάνεις μια χεριά και αθόρυβα φεύγεις απο το πόστο προς την κατεύθυνσή τους.Αν φύγει κάθετα, με την πλάτη σε σένα, ακολούθα το για λίγο αθόρυβα.Αν στρίψει, ρίξτου, ειδάλλως άστο, είναι κρίμα να πάει χαμένο με με μια επιπόλαια βολή.Τα ψάρια τα βλέπω συνήθως απο τις 17.00 έως 19.15.Μεμονωμένα ψάρια έχω δει και κατα τις 19.30(Μιλάμε για την περίοδο αυτή)
pittask

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 28 Σεπ 2010, 15:43

Στείλτε κανένα μήνυμα να πάμε,..............που τρέχαμε στην Ίμβρο για να τα βρούμε! :D
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό mike14 » 28 Σεπ 2010, 16:57

αυτο το σ.κ και εγω βορειο ευβοικο θα ειμαι ,εκτοσ απροοπτου θα εχω ενα bucanero 106 με 6.5αρα δυφτερη και δυπλα 16αρια λετε να το ματωσω? :yahoo:

πριν 2 σ.κ ημουν παλι και παρατηρησα οτι ειχε βραχομενους κεφαλους και μεγαλους και σπαρια δαγκωμενα ,πιθανος ειναι και αυτα σημαδια οτι τρυγυρνανε γοφαρια?
mike14

Νέα δημοσίευσηαπό Giorgos K. » 28 Σεπ 2010, 18:24

Φέτος δεν είδα γοφάρια στα μερη μας. Ελάχιστα και μικρά. Αλλα δεν είχε και γενικά πολύ κίνηση.
Γιώργος Καραμάνος
Giorgos K.

Νέα δημοσίευσηαπό pittask » 28 Σεπ 2010, 18:38

mike14 έγραψε:αυτο το σ.κ και εγω βορειο ευβοικο θα ειμαι ,εκτοσ απροοπτου θα εχω ενα bucanero 106 με 6.5αρα δυφτερη και δυπλα 16αρια λετε να το ματωσω? :yahoo:

πριν 2 σ.κ ημουν παλι και παρατηρησα οτι ειχε βραχομενους κεφαλους και μεγαλους και σπαρια δαγκωμενα ,πιθανος ειναι και αυτα σημαδια οτι τρυγυρνανε γοφαρια?

Καλό σημάδι αυτό που είδες.Το θέμα είναι, πως τη τελευταία βδομάδα έχω βουτήξει τρείς φορές και κίνηση απο μηδενική εως ελάχιστη.Τα νερά είναι φουσκωμένα(έξω ,δηλαδή) μάλλον λόγω του νοτιοανατολικού που φύσηξε!Το φεγγάρι ,δεύτερον ,δεν ευνοεί ψάρεμα μέχρι τις αρχές τουΟκτώβρη.Μετά,μετά εύχομαι να ξαναζήσω τον περισυνό "ποτάμι" μεγάλων κεφάλων που σου ΄ρχονταν απο παντού.Το setup(εχω το ίδιο σε 100αρι) σου πολύ καλό :good:
Τελευταία επεξεργασία από pittask και 28 Σεπ 2010, 18:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
pittask

Νέα δημοσίευσηαπό ganef » 28 Σεπ 2010, 18:40

καθε χρονο μεσα στο κατακαλοκαιρι, σε μια παραλια του νομου πρεβεζης, τα γοφαρια κανουν παρτυ, και φυσικα κανουμε και εμεις μαζι τους!!!φετος ηταν η πρωτη χρονια που δεν ειδα ουτε ενα!!και φετος ειχα την ευκαιρια να ψαρεψω λογω αδειας την περιοχη παρα πολλες φορες σε περιοδο 10 ημερων...ευτυχως ηταν οι λιτσες εκει...(βλ. παλιοτερο ποστ μου...χεχεχε). απο φιλους που μενουν εκει μου ειπαν οτι φετος βγηκανε γενικα πολυ λιγα ψαρια..τι να πω...μπορει φετος να περασαν νωρις και να μην τα πηραμε χαμπαρι..
70% Water - 30% Land. This is a diver's world!!!
Άβαταρ μέλους
ganef

Νέα δημοσίευσηαπό christz » 28 Σεπ 2010, 19:16

βρε πάνο μέχρι ίμβρο?

αν εχεις κανένα γνωστό του πολεμικού ναυτικού υπάρχει μέρος σε απόσταση αναπνοής :D
christz

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 28 Σεπ 2010, 19:20

Gia na brite gofaria anazitiste limno8alasses me 8ola nera. Ola ta meri pou ksero zeugaronoun ta gofaria to kalokairi. Ta megala komatia ta exo pari me psarema apo 0-4m, spania kato apo 5m. :)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ » 28 Σεπ 2010, 19:28

Λοιπόν για να μη στεναχωριέσαι την περασμένη Κυριακή στο ίδιο σκηνικό (ψιλοθολούρα,ψιλό,ρεματάκι) στα 4 μ βάθος μου ήρθε ένα τέτοιο "γομαράκι" 4κιλο από τα ρηχά προς τα βαθιά :shock: .Αναπάντεχα και ενώ δοκίμαζα τις αντοχές μου με σαργούς "ανάποδα"...Το είδα με την άκρη του ματιού να έρχεται αγέρωχο ,καμαρωτό όμως εντελώς ανάποδα...με το 90άρι να "παιζει κιθάρα" και μένα αργό και και αναποφάσιστο να στρίψω μέχρι τα πέδιλα με νωχελικές κινήσεις "ανοιξε" λίγο βγήκε από το δραστικό και εγω έμεινα να χαζεύω το πρώτο συναπάντημα μας φέτος...τεσπα εις άλλα με υγεία !!
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΗΝ ΤΗ ΣΠΑΤΑΛΑΣ ΣΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΧΡΩΜΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΟΣΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Aris fe » 28 Σεπ 2010, 21:10

Το γοφαρι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου θυραματα,προσωπικα το κυνηγαω αρκετα κ ολες τις εποχες του χρονου.
Πλεον μου αρεσουν τα ασυνηθιστα μεγαλα ψαρια του ειδους που αφιερωνω πολυ χρονο στο κυνηγι τους κ βεβαια στη παρατηρηση των κινησεω τους κ των συνηθειων τους.
Αν θελει καποιος φιλος να με ρωτησει κατι συγκεκριμενα θα χαρω πολυ να απαντησω :)

Υ,Γ. Τrele ποτε θα παμε στο γοφαρισταν να σε παω κ εγω στο Γομαρισταν?! :mrgreen:
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Eimai toso mprosta pou otan koitazw pisw mou blepw to mellon..!!!!!
Άβαταρ μέλους
Aris fe

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 28 Σεπ 2010, 21:18

Bravo re FE! ekseretiko psari!! :good:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό Giorgos K. » 28 Σεπ 2010, 22:03

Aρη, αυτο το βαρκάκι στη φωτο ξέρει από γοφάρια..

Εικόνα
Εικόνα
Γιώργος Καραμάνος
Giorgos K.

Νέα δημοσίευσηαπό mike14 » 30 Σεπ 2010, 01:11

Aris fe έγραψε:Το γοφαρι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου θυραματα,προσωπικα το κυνηγαω αρκετα κ ολες τις εποχες του χρονου.
Πλεον μου αρεσουν τα ασυνηθιστα μεγαλα ψαρια του ειδους που αφιερωνω πολυ χρονο στο κυνηγι τους κ βεβαια στη παρατηρηση των κινησεω τους κ των συνηθειων τους.
Αν θελει καποιος φιλος να με ρωτησει κατι συγκεκριμενα θα χαρω πολυ να απαντησω :)

Υ,Γ. Τrele ποτε θα παμε στο γοφαρισταν να σε παω κ εγω στο Γομαρισταν?! :mrgreen:
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχεις πεσει και στον ευβοικο αρκετες φορες.........βορειο

εχεις παρατηρησει μεγαλυτερη κοινιτικοτητα καποιες συγκεκριμενες μερες η φασεις τησ σεληνησ? και ωρες?

αν δω στον αφρο κυνηγια γυρω στα διακοσια μετρα ισ ως και περισοτερα να πεσω ? πλαναριμα ? θα εχει αποτελεσμα ,η να πιασω ακτογραμη? ρηχα καρτερια....
mike14

Νέα δημοσίευσηαπό mike14 » 30 Σεπ 2010, 01:23

Giorgos K. έγραψε:Aρη, αυτο το βαρκάκι στη φωτο ξέρει από γοφάρια..

Εικόνα
Εικόνα

ωραιο ψαρι το ατιμο :shock:

αυτο το σ.κ και εγω βορειο ευβοικο θα ειμαι ,εκτοσ απροοπτου θα εχω ενα bucanero 106 με 6.5αρα δυφτερη και δυπλα 16αρια

βλεπω στη φοτο εχεις το ιδιο? θα ηθελα πολυ να μου πεις την γνωμη σου για το οπλο οπωσ και κανενα σετ απ
mike14

Επόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Antonis Pap, aristos1978, BONO., Google Adsense [Bot], jimgkiouzelis, killer7, KOSTAS STI, ktsakanikas, Margaritis, nikolas81, radar1, SALTWATER, VAG81, vasilis και 23 επισκέπτες